26. června 2020
Kategorie: Rodina

Je vaše dítě muzikální? Vyberte mu správný hudební nástroj!

Toužíte mít ze svého potomka malého hudebníka a nevíte, kdy je ten správný čas začít? Na jaký nástroj by mělo hrát? Někdy se stane, že dítě samo za vámi přijde s žádostí hrát na nějaký hudební nástroj. Většinou už i ví, jaký nástroj by to měl být. Inspiraci snadno nalezne na internetu, v televizi nebo prostě chce jen napodobit svůj idol. Ovšem většina dětí potřebuje s výběrem nástroje vaši pomoc.

Kdy je ten správný čas začít?

Správná věková neexistuje, i když se doporučuje začít, až při nástupu na základní školu. Každý člověk je individuální a je tomu tak již od dětství. Ujistěte, že váš potomek zvládá své běžné povinnosti včetně školy. Odborníci nedoporučují začínat dříve než ve věku 5 let. Tříleté děti nemají ještě tolik vyvinutý smysl pro zodpovědnost a hraní na hudební nástroj se jim může do budoucna zošklivit. Ujistěte, že má vaše dítě smysl pro rytmus. Ten je při výběru nástroje velice důležitý. Test na smysl pro rytmus je součástí přijímacích zkoušek na ZUŠ. Můžete ho vyzkoušet i vy doma. Zatleskejte před dítětem v nepravidelných intervalech a chtějte po něm, ať tleskání po vás opakuje. Obtížnost přizpůsobte věku dítěte.

Nespěchejte s výběrem hudebního nástroje

Vezměte své dítě do obchodu s hudebními nástroji. Nechte ho nástroje prohlédnout a osahat. Dítě je schopné si samo vybrat, jaký zvuk nejlépe lahodí jeho uším nebo který nástroj se mu nejlépe drží. Mezi nejoblíbenější patří flétna, dětská kytara a klavír. Housle patří mezi těžší, ale neméně oblíbené nástroje. Při výběru hudebního nástroje uvažte svou finanční situaci. Některé hudební nástroje bývají dost nákladné. Některé ZUŠ umožňují jejich pronájem za minimální částku.

Dalším faktorem ovlivňující váš výběr je dispoziční prostor ve vašem domově. Některé hudební nástroje jsou velké a někdy je těžké je správně umístit, například klavír.

Hraním posílíte mozkovou aktivitu

Učením ve škole dítě posiluje levou hemisféru mozku. Hraním na hudební nástroj posiluje dítě vývoj pravé hemisféry. Kromě paměti se tím dítěti zlepší motorika. Hraním před ostatními se dítě postupně zbaví trémy a dochází ke zdravému zvýšení jeho sebevědomí.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: