30. března 2022
Kategorie: Rodina

Kdy a jak začít pečovat o dětské zoubky?

Jako rodiče zodpovídáme za zdraví svých dětí. Do této péče patří také zdravý chrup. Kdy a jak o něj tedy začít pečovat, kdy je vhodná první preventivní prohlídka?

S péčí je potřeba začít od miminka

Jakmile se u naší ratolesti objeví první zoubek, hned je potřeba mu věnovat náležitou péči. To ovšem neznamená kartáček a pastu. Zpočátku postačí vlhký, čistý kapesník nebo kousek gázy. Jakmile se objeví další zoubky, na řadu přichází gumový prsťáček. Díky tomu si dítě zvykne na zubní péči již od útlého věku. Nebude mu tak, v pozdějším období, dělat problém zubní kartáček v puse. K dostání jsou také speciální kartáčky nákusné, které jsou určené k hraní a pozdějšímu nácviku správného úchopu.

Preventivní prohlídky je ideální zahájit již v batolecím období. Stomatolog tak má možnost zkontrolovat, zda se vyrůstající zoubky právně prořezávají. Kromě toho nám předvede a vysvětlí správnou techniku čištění právě u malých dětí.

Péče o zuby u předškoláků a školáků

Zpočátku můžeme čištění provádět sami, později do něj zapojíme i děti. Ideální technikou je čištění pomocí malých kroužků, které provádíme z vnější strany na sevřených zubech. Vnitřní části pak čistíme každou čelist samostatně. Jakmile dítě dosáhne tří let věku, mělo by si začít čistit zuby samo, samozřejmě s naší kontrolou a pod naším dohledem. Na škodu není ani počáteční dočišťování, především problematických míst v zadní část dutiny ústní. Od školního věku je vhodné začít používat i mezizubní pomůcky. Tady zase poradí stomatolog nebo dentální hygienista. Doporučí přesně vhodné pomůcky.

Tipy na závěr

Nezvykejme děti již od útlého věku na sladkosti. Cukr patří mezi zubní nepřátele. Pozor dáváme i na sladké a slazené nápoje. Slazený čaj nebo sladký nápoj na noc, těsně před spaním, není dobrá volba. U miminek a malých dětí dáváme pozor, abychom neolizovali dudlík nebo lžičku před tím, než jim je vložíme do úst. Eliminujeme tak zavlečení bakterií, které mají negativní vliv na zuby, do úst.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: