Energie tvoří velkou položku našeho rozpočtu. Dá se na nich ušetřit?
Energie jsou v současné době hodně diskutované téma a to díky jejich stále se zvyšujícím cenám. Ty se objeví v našem rodinném rozpočtu a to nejen jako poplatky za konkrétní energie, ale také na růstu cen potravin a dalšího zboží. Dá se vůbec a jakým způsobem na energiích ušetřit?
Plyn a elektřina jsou nutností
Vaříme, svítíme a v chladném období i topíme. Potřebujeme prát a mýt nádobí. Tyto činnosti se bez energií neobejdou, ať už se jedná o elektřinu nebo plyn. Oba druhy představují dosti velkou položku našeho rodinného rozpočtu. Dá se na nich nějaká koruna ušetřit a pokud ano, tak jak, aby nás to zásadním způsobem neovlivnilo?
4 tipy, jak šetřit na energiích
Možná vás v šetření budou inspirovat tyto tipy.
- Modernizace stávajících spotřebičů – pokud spotřebiče fungují, nemáme potřebu je měnit. U starších spotřebičů je možná výhodou kvalita a spolehlivost. Ale co energetická náročnost? Při výměně jednotlivých spotřebičů je dobré sledovat energetické štítky. Na nich často bývá uvedená i roční spotřeba energie.
- Kvalitní osvětlení – používáme doma klasické žárovky nebo žárovky LED? Ty jsou sice trochu dražší, ale jejich životnost je mnohem vyšší a navíc pro svůj provoz potřebují méně energie.
- Úsporné vaření a praní – při praní plníme pračku dle návodu. Pokud není zaplněná zcela, stejně spotřebujte tolik energie, jak by byla plná. I pračky s polovičním programem mnoho energie neušetří. U vaření se zase vyplatí používat pokličky. Zkrátí dobu vaření a tím šetří energie. Také hrnce plníme vodou pouze do potřebné výšky. Není nutné zaplňovat je až po okraj.
- Vytápění místností – regulujeme si teplotu na takovou, která nám je příjemná. Zbytečně místnosti nepřetápíme. Pak musíme větrat a teplo tak pouštíme ven. Tím moc energie neušetříme.
To je jen zlomek toho, co se dá dělat pro to, aby byl účet za energie co nejnižší. Pokud se zamyslíme nad provozem své domácnosti, zajisté nás napadnou i další možné způsoby.