20. března 2020
Kategorie: PR Tipy

Proč na nic nečekat a seznámit malé dítě s cizím jazykem?

Předchozí generace se mylně domnívaly, že děti mají na učení jiného než mateřského jazyka spoustu času. Dokonce se tradovalo, že další řeč zbytečně zatěžuje přirozený vývoj mozku. Studie z posledních let ovšem prokázaly pravý opak. Děti jsou na učení cizího jazyka perfektně vybaveny. Není proto jediný důvod zbytečně čekat, než usednou do školních lavic. Optimální věk pro první kontakt s cizím jazykem je veskrze individuální, obecně se doporučuje začít v období kolem tří až čtyř let. Do výuky se však lze pustit i o poznání dříve.

Malé děti vstřebávají cizí jazyk jako nic

Způsob, jakým se jazyky učí dospělí lidé, se od učení malých dětí velmi liší. Názorným příkladem může být francouzština: dospělý student začátečník se bez sebemenších problémů mechanicky naučí časovat sloveso být, jenomže při návštěvě Francie je bezradný. Dítě sice neovládá gramatická pravidla, ale dokáže se domluvit, což je mnohem důležitější.

Naprosto klíčové jsou vhodně zvolené metody učení. Děti se učí mluvit cizí řeči hraním, zpěvem a sledováním výukových videí – samozřejmě s dětskou tématikou. Dítko vyrůstající v běžném stimulačním prostředí  umí ve věku čtyř let tisíce základních slovíček. Cizí jazyk se učí stejně snadno jako mateřštinu, naprosto přirozeně.

Předškolní věk může rozhodnout o budoucnosti

Držitel Pulitzerovy ceny a autor díla Uvnitř mozku Ronald Kotulak upozorňuje, že základy myšlení, a mimo jiné i jazykové výbavy, bývají položeny v prvních třech letech života. Během předškolního věku se schopnost učení rozvíjí zhruba z padesáti procent. A právě proto je rozumnou volbou angličtina pro nejmenší či jiný kurz, díky kterému se správně zformují základní učební procesy.

Máte-li možnost dítě přihlásit do jazykového kurzu, udělejte to – investice do vzdělání v předškolním věku je to nejlepší, co můžete pro efektivní rozvoj svého potomka udělat. Čím častěji ho cizímu jazyku vystavíte, tím rychleji se rozmluví. Ještě lépe uděláte, když se do učení pustíte společně. Co třeba kvalitně koncipované kurzy francouzštiny pro děti i dospělé? Anebo dáte přednost jinému jazyku?

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: