15. prosince 2021
Kategorie: PR Tipy

Zabouchli jste si dveře? Jak to vyřešit co nejrychleji?

Klíče jsou doma a vy z druhé strany zabouchnutých dveří – stát se to může každému z nás, a většině se to pravděpodobně alespoň jednou za život také stane. Co ale v této situaci dělat, abychom se zpátky do bytu dostali co nejrychleji? Přinášíme několik rad, jak tento nepříjemný problém vyřešit!

Klíče v záloze

Štěstí přeje připraveným – připravte si tedy záložní klíč. Nejlepší je, když si ho uložíte u někoho blízkého. Může to být příbuzný nebo přítel, o kterém víte, že přispěchá na pomoc. Nechat si jej můžete i u souseda, kterého dobře znáte. Uschovat si náhradní klíč pod rohožkou, v květináči nebo kdekoliv u dveří, kde není neustále pod dohledem však není tak úplně bezpečné a mohlo by se vám také stát, že se k vám domů dostaví „nezvaný host“.

Zavolejte zámečníka

Pokud jste podcenili prevenci, s otevřením zabouchnutých dveří vám jistě pomůže odborník. Zámečník dokáže otevřít i zamčené dveře, což se hodí v případě, že jste klíče ztratili nebo nějakým způsobem poškodili. Problém zabouchnutých dveří je však nejčastěji ten, že si společně s klíči v bytě uvězníte také mobil. Pokud ano, je na čase o pomoc požádat sousedy. V opačném případě (a pro každý případ) je vhodné si do telefonního seznamu přidat i číslo na dobrého zámečníka.

Jeho služby se však platí – ceny jsou různé, ve většině případů se však pohybují okolo pěti set korun. Jsou-li vaše dveře opatřeny bezpečnostní vložkou, budete muset sáhnout do kapsy trochu hlouběji. Poněkud nešťastné také je, že než se vůbec zámečník pustí do práce, bude chtít vidět nějaký doklad o tom, že byt je skutečně váš. Obvykle stačí průkaz totožnosti nebo jakékoliv jiné potvrzení o tom, že vaše trvalé bydliště či přechodná adresa souhlasí.

Hasiči jen při nebezpečí

Na přivolání hasičů pozor – při zbytečném výjezdu se také může stát, že vás ho nechají zaplatit. Obracejte se na ně proto pouze v případě, že hrozí nějaké nebezpečí. Příkladem může být zapnutá trouba, sporák nebo žehlička, napouštějící se vana, nebo malé dítě uvnitř bytu. Otevření dveří hasiči je zdarma, ovšem pouze za výše uvedených předpokladů.

Pomoci může i pojišťovna

Pojišťovna přichází v úvahu pouze za předpokladu, že máte sjednané pojištění domácnosti, které tuto službu zahrnuje. Naštěstí to není nic neobvyklého, a tak stačí zavolat na asistenční linku, seznámit pracovnici na druhé straně telefonu se situací, a ta už se o všechno postará. Zámečník, který přijede na pomoc, bude zcela zdarma v rámci vašeho pojištění.

Otevření dveří svépomocí

Krajním řešením může být otevření dveří vlastními silami. K tomu je však zapotřebí správných nástrojů; v opačném případě totiž může dojít k jeho poškození. Dveře tedy lze otevřít pomocí speciálních šperháků (k čemuž potřebujete znát také správnou techniku jejich použití), univerzálního vyklepávacího klíče, nebo za pomoci tenkého a pevného předmětu, kterým stlačíme jazýček.

V posledním případě stačí vložit kreditku nebo třeba nožík či kousek plechu do prostoru mezi zámkem a zárubní tam, kde se jazýček nachází. Když jej ucítíte, zatlačte a dojde k jeho vycvaknutí. Použití tohoto způsobu je možné pouze v případě, že dveře nejsou zamčené. Máte-li bezpečností vložku, sami se do bytu s největší pravděpodobností nedostanete.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: