31. března 2021
Kategorie: Rodina

4 způsoby, jak pomoci vašim dětem přestat se bát tmy

Tmy se často bojí nejen děti, ale i dospělí. Právě oni, často nevědomky, svůj strach a nejistotu ze tmy na děti přenášejí. Existují jednoduché způsoby, jak dítě strachu ze tmy zbavit.

Poslouchejte své dítě

Berte strach svého dítěte vážně a vyslechněte ho. Nezavrhujte to jednoduše kontrolou pod jejich postelí a řeknutím, že tam nejsou žádná příšery. To ve skutečnosti může věci ještě zhoršit, protože můžete svému dítěti ukázat, že si myslíte, že ty příšery mohou být skutečné.

Zeptejte se jich, co přesně v nich vyvolává strach, a ukažte, že chápete jejich obavy, ale že je nemusíte nutně sdílet. Nakonec je ujistěte, že jsou v bezpečí a že tu budete pro ně, pokud se znovu budou cítit vyděšení.

Pochvalte vaše dítě

Výzkum ukázal, že pozitivní potvrzení mohou změnit způsob našeho myšlení. To znamená, že pokud si řeknete něco pozitivního, můžete tomu začít věřit. Pomůže vám, když svému dítěti řeknete, že je odvážné, a pochválíte ho, že čelí strachu ze tmy. Tato pozitivní slova od vás jim mohou pomoci skutečně věřit, že dokážou překonat strach, ať už jsou to příšery pod jejich postelí nebo strašidelný stín.

Bavte se s nočními světly

Existuje mnoho kreativních nočních světel, která mohou vašemu dítěti pomoci uvolnit se a cítit se v bezpečí. Například existují noční světla ve tvaru zvířat, hvězdné projektory nebo nalepovací push světla, která můžete umístit kolem dětského pokoje nebo domu, pokud potřebují jít na toaletu uprostřed noci. Také se ujistěte, že pokud používáte běžnou lampu, nevrhá strašidelné stíny.

Zkuste tento 10 sekundový trik

Důvod, proč se vaše dítě bojí tmy, nemusí být ve skutečnosti založen na strachu ze tmy samotné, ale na přechodu do ní. Když náhle zhasnete světlo, vaše oči na několik sekund oslepnou, protože se musí upravit. A to jsou sekundy, kdy se vaše dítě může začít bát.

Existuje  trik, který můžete zkusit pomoci vašemu dítěti snáze se přizpůsobit tmě. Požádejte je, aby zavřeli oči, dokud jsou světla stále zapnutá. Poté je vypněte, položte ruce na oči vašeho dítěte a požádejte je, aby s vámi počítaly do 10. Až budete hotovi, požádejte je, aby otevřeli oči. Když to udělají, místnost se nebude cítit tak temná jako dřív, zvláště při nočním osvětlení.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: