10. prosince 2016
Kategorie: Rodina

Hry pro děti: 3 tipy na zimní venkovní hry

Venku napadl sníh a my jsme rádi v teple našeho domova. Děti však mají radost ze sněhu a chtějí si ho užít plnými doušky. Kromě klasické koulovačky, níže najdete tři oblíbené zimní hry, které si můžete zahrát ve skupině nebo sami s dětmi.

1. LOV LÉTAJÍCÍCH RYB

Druh: zimní, Místo: kdekoli, Délka: do 15 min, Hráči: dvojice

Ryby představují koule, kterou vyhodí první hráč do výšky alespoň jeden metr nad sebe. Aby byla ryba chycena, musí ji druhý hráč trefit sněhovou koulí dříve, než dopadne na zem. Každý hráč třikrát nahazuje rybu a třikrát po sobě střílí. Jedná se v podstatě o trošku vylepšenou koulovačku…

2. HONIČKA PO CESTIČKÁCH

Druh: zimní, Místo: louka s neporušeným sněhem, Délka: 15 min, Hráči: skupina

Na louce, kde je neporušený sníh, se vyšlape několik cestiček, které se různě kříží. Některé mohou být i slepé. Hráči se během hry mohou pohybovat pouze po cestičkách. Jeden hráč má babu a snaží se někoho dotknout. Po dotyku mají babu oba, a hra pokračuje takto lavinovitě dále, dokud nezbývá poslední hráč – vítěz. Po cestičkách se smí chodit pouze korektně – nesmí se přeskakovat z jedné do druhé (mimo křižovatky). „Baba“ se ale smí dávat lidem, kteří jsou na jiné cestičce.

3. VYVOLÁVÁNÍ ČÍSEL

Druh: zimní, Místo: po cestě, Délka: libovolná, Hráči: dvě skupiny, Pomůcky: lyže-běžky

Lyžaři se seřadí do dvou rovnoběžných zástupů. Jdou vedle sebe. Každý zástup je jedno družstvo. Hráči se odpočítají po řadě. Organizátor hry jde vedle zástupů a hlasitě řekne určité číslo. Dva hráči v zástupech, kteří jdou vedle sebe a mají stejné číslo, hned vystoupí na vnější stranu. Ostatní v družstvech běží rychle kupředu. Hráč, který stojí vedle zástupu, je pustí před sebe a jakmile přeběhne poslední lyžař, rychle se zařadí na konec zástupu. Bod započítáváme družstvu, které rychleji popojede kupředu a jeho vyvolaný hráč se rychleji zařadí za ostatní. Po chvilce organizátor hry vyvolává nové číslo a družstva opakují to, co jsme popisovali výše.

Aby byla hra zajímavější, je lépe vyvolávat přední hráče. Vyvolaní hráči si ponechají svá původní čísla. Soutěž můžeme ukončit po vyvolání všech čísel. Pokud máme méně účastníků, můžeme jednu dvojici vyvolat několikrát. Vítězí družstvo, které získá nejvíce bodů.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: