Polovina manželství bohužel nevydrží. Nepodceňujte předmanželskou smlouvu
Počet rozvodů sice v posledních letech mírně klesá, i tak však polovina českých manželství nevydrží. Poměr klidně rozvedených manželství a těch, kde se bývalí partneři nemilosrdně soudí o majetek či péči o děti pak zůstává zhruba stejný. A vzhledem k vytíženosti českých soudů se takové spory mohou vést i dlouhá léta, což má pochopitelně neblahý dopad na děti i na peněženky bývalých manželů. Právníci i soudci proto svorně doporučují: uzavírejte předmanželské smlouvy, ušetří vám spoustu nervů, budou-li potřeba.
Lidé, kteří myslí na zadní vrátka
Podle rozvodových poradců v současnosti předmanželské smlouvy uzavírají zejména lidé, kteří z nějakého důvodu myslí na zadní vrátka. Například podnikatelé a OSVČ, kteří se takovým krokem snaží ochránit majetek a zájmy svých dětí v případě, že by jejich podnikání skončilo v úpadku. Chytře napsanou smlouvou totiž mohou rozvodem přepsat majetek na partnera a z některých závazků se vyvléci. Pokud jde o majetek, předmanželská smlouva může ošetřit rozdělení:
- Společného jmění manželů
- Jmění jednotlivých manželů, které vzniklo ještě před uzavřením sňatku
- Jmění jednotlivých manželů, které vzniklo až po svatbě
Myslete hlavně na děti
Ze zkušeností rozvodových právníků ovšem také vyplývá, že předmanželské smlouvy se často velmi podrobně věnují majetku a zaopatření bývalých manželů po rozvodu, obvykle však zcela ignorují děti a péči o ně. To je do značné míry pochopitelné, protože takové smlouvy se obvykle uzavírají ještě předtím, než se partnerům děti narodí.
Právě odstavce o tom, jak se budou exmanželé po případném rozvodu o děti starat, by ovšem předmanželská smlouva obsahovat měla. Je dobré, aby se nad touto alternativou oba zúčastnění zamysleli ještě v době, kdy spolu mají výborný a bezkonfliktní vztah. Dobře napsaná a oběma stranami odsouhlasená dohoda totiž může být pro dítě za několik let požehnáním.