13. dubna 2025
Kategorie: Bydlení

Jarní řez stromů a keřů: Proč, kdy a jak na to správně?

Jaro je obdobím, kdy příroda začíná znovu dýchat – všechno se probouzí a zahrady ožívají. Pro každého zahrádkáře je to nejrušnější část roku. A právě v této době je klíčové provést správný řez stromů a keřů. To, co teď na zahradě uděláte, ovlivní její podobu i úrodu na dlouhé měsíce dopředu. Největší chybou, které se můžete dopustit, není to, že něco při řezu pokazíte – ale že ho vůbec neuděláte.

Ať už máte ovocné stromy, okrasné keře, nebo hustý živý plot, existují osvědčené postupy, které vám pomohou dosáhnout nejen krásného vzhledu, ale i bohaté sklizně.

Ovocné stromy: Méně větví, více ovoce

U ovocných dřevin jako jsou jabloně, hrušně nebo švestky, je jarní řez klíčový pro to, aby dobře plodily. Ideální doba pro tento zásah je mezi únorem a dubnem – tedy ve chvíli, kdy ještě nehrozí silné mrazy, ale stromy jsou stále ve vegetačním klidu.

Řežte zejména staré, poškozené, nemocné nebo křížící se větve. Prosvětlená koruna totiž umožní lepší cirkulaci vzduchu i průnik slunečního světla, což brání šíření chorob a napomáhá vzniku nových, plodných výhonů.

Mladé stromky potřebují tzv. výchovný řez – provádí se zhruba mezi druhým a pátým rokem a určuje budoucí tvar koruny. Záleží na konkrétním druhu stromu i na tom, co od něj očekáváte – někdo dává přednost nízkým rozložitým stromům, jiný zas vysokým s kulatou korunou.

Starší stromy zase vyžadují udržovací nebo v některých případech zmlazovací řez – to platí hlavně u zanedbaných dřevin, které málo plodí nebo mají přehoustlou korunu. V případě meruněk a broskvoní je vhodné s řezem počkat, až začnou rašit – tyto stromy jsou totiž citlivější na mráz, a pokud byste je stříhali během zimního klidu, mohli byste je poškodit.

Okrasné keře: Krása skrze nůžky

U okrasných keřů není řez jen o estetice – jeho hlavním cílem je podpora bohatého kvetení. Než vezmete do ruky nůžky, je důležité vědět, kdy daný keř kvete. Některé totiž rozkvétají na výhonech z předchozího roku, jiné na nově vyrostlých větvích.

Keře, které začínají kvést brzy na jaře – například zlatice, kdoulovce nebo vajgélie – se stříhají až po odkvětu. Pokud byste je upravili už na jaře, připravili byste se o květy. Naopak letní kvetoucí keře jako hortenzie, tavolníky nebo komule (tzv. motýlí keř) je možné řezat už v předjaří – tím podpoříte jejich růst a silnější kvetení.

Pokud máte v zahradě keře, které jsou příliš husté, přerostlé nebo staré, můžete jim pomoci tzv. zmlazovacím řezem. Ten spočívá v razantním zkrácení větví, často až na několik základních hlavních výhonů. I když to vypadá drasticky, většina keřů se s tímto zásahem vyrovná bez problémů a obrazí ještě lépe než předtím.

Živý plot: Pečujte o něj pravidelně

Živé ploty tvořené tújemi, habrem nebo ptačím zobem jsou běžnou součástí českých zahrad. I ony ale vyžadují péči, zejména na jaře. První jarní řez odstraní suché, poškozené nebo nevzhledně vyčnívající větve a připraví živý plot na růstovou sezonu.

Řez musí být rovnoměrný, ale pozor na tvar – nikdy nestříhejte plot do dokonale rovného kvádru. Měl by být mírně kónický, tedy nahoře užší než dole, aby se sluneční světlo dostalo i k nižším větvím. Ideální je, pokud jeho průřez připomíná písmeno A.

Pro pěkný a zdravý vzhled by měl být plot stříhán nejen na jaře, ale ještě minimálně dvakrát během sezony. Pokud totiž řežete pouze jednou za dlouhou dobu, může dojít k tomu, že spodní větve ztratí listy a celý plot zespodu prořídne. Lepší je tedy častější, ale mírnější zásah.

Nářadí je základ úspěchu

K tomu, abyste stromky, keře i živé ploty upravili správně, potřebujete kvalitní nářadí. Používejte ostré a dobře udržované nůžky – nejlépe elektrické nebo akumulátorové. Ty vám zaručí přesný a čistý řez bez roztřepení větví, které by mohlo být vstupní branou pro choroby a škůdce.

Vhodné jsou také zahradní pilky a motorové nůžky, zvlášť u větších ploch nebo silnějších větví. Nejenže si tak ušetříte spoustu času, ale i nervů – a práce na zahradě se stane o to příjemnější.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: