Ovoce je nezbytná součást zdravého jídelníčku. ☝ Vedle lokálních druhů vyzkoušejte také zdravé a na vitamíny bohaté exotické ovoce z různých koutů světa.
05. listopadu 2022
Kategorie: PR Tipy

6 tipů na zdravé exotické ovoce, které budete chtít přidat do svého jídelníčku

Na podivně vyhlížející exotické ovoce s krkolomnými názvy už dávno nemusíte narazit pouze na dovolené. Dováží se po celém světě, a tak i zde můžete ochutnat čerstvé liči, karambolu, durian, pitayu, kumquat či feijoa. Stojí to vůbec za to?

Čerstvé ovoce je bohatým zdrojem důležitých vitaminů a minerálů, obsahuje minimum tuku a žádný cholesterol. Základ zdravého jídelníčku by měly tvořit lokální a sezónní druhy ovoce a zeleniny. Zpestřit si jej však čas od času můžete i díky nabídce exotického ovoce. Máme pro vás tipy na 6 druhů exotického ovoce, které ošálí všechny vaše smysly.

1) Liči pochází z Číny

Původem čínské ovoce je velké jako vlašský ořech. V současné době se pěstuje v Asii, ve Střední a Jižní Americe i USA, konkrétně v Kalifornii, na Havaji a na Floridě. U nás jej lze sehnat kompotované. Také se z něj vyrábí džemy a šťávy.

Pod kožovitou hrubou slupkou červené, růžové či oranžové barvy ukrývá bílou, narůžovělou, někdy až namodralou dužinou s velmi specifickou vůní a chutí. Uprostřed dužiny je pecka, která se nekonzumuje. Liči je bohaté na vitamin C, vitaminy skupiny B, D, E, fosfor, hořčík, draslík a měď.

2) Pitaya neboli “dračí ovoce”

Jestli lze nějaké ovoce označit za krásné, pak je to rozhodně pitahaya nebo jen pitaya. Kvůli třírohým šupinám se přezdívá dračí ovoce (dragon fruit). Pochází ze Střední a Jižní Ameriky a Mexika, ale pěstuje se také v Číně, Izraeli, v Kalifornii, na Havaji a na Floridě. Pitaya patří mezi nízkokalorické ovoce, obsahuje vitamín C, draslík, hořčík, fosfor a lykopen.

Pitaya je plodem kaktusovitých rostlin rodu Hylocereus. Má podlouhlý oválný tvar s růžovou, červenou či žlutou střapatou slupkou. Vnitřní dužina je červené nebo bílé barvy a obsahuje jedlá černá olejnatá semínka. Chuťově připomíná meloun, kiwi a hrušku zároveň. Nejčastěji se jí čerstvá vychlazená, ale také se griluje.

3) Sladkokyselé ovoce karambola

Sladkokyselé exotické ovoce polodlouhého tvaru s pěti žebry připomíná hvězdici, proto se mu říká čínská hvězdice či anglicky starfruit. Roste v jihovýchodní Asii, Latinské Americe a pěstuje se také na Floridě.

Slupku má karambola jasně žlutou a uvnitř je šťavnatá dužina, která chutná trochu jako angrešt. Obsahuje vitaminy C a B, vápník, hořčík, železo, fosfor, ale také kyselinu šťavelovou, která může být v nadměrném množství jedovatá. Pozor tedy na zkonzumované množství. Jí se hlavně čerstvá.

4) Nejmenší citrus světa kumquat

Drobné oranžové ovoce připomíná miniaturní šišatý pomeranč. Měří 2 až 4 centimetry, a tak se jedná o nejmenší citrusový plod světa. Původně rostl ve východní Asii a jižní Číně. Pěstuje se také v Japonsku, Řecku (Korfu), Kalifornii, na Havaji a Floridě.

Slupka i dužina jsou oranžové a jí se celé. Obsahují velké množství vitaminu C, vitaminy B a malé množství vápníku. Mají výrazné aroma a hodí se i k pečení masa. Na řeckém ostrově Korfu se z nich připravuje alkoholický likér Kumquat.

5) Feijoa chutná jako ananas a jahody dohromady

Toto ovoce s krkolomným názvem pochází ze subtropické Jižní Ameriky, konkrétně Brazílie, Paraguaye, Uruguaye a Argentiny. Pěstuje se také na Novém Zélandu, Kavkazu a Skotsku. Přezdívá se mu ananasová guava, protože chutná trochu jako ananas a jahody.

Kožovitá ojíněná slupka má oválný tvar zelené nebo našedle zelené barvy, která ukrývá měkkou bílou šťavnatou dužinu s drobnými semeny. Jí se čerstvá dužina, z níž se také vyrábí džemy. Feijoa je bohatá na vitamín C, některé vitamíny B, minerály vápník, hořčík a fosfor.

6) Durian

Velké oválné ovoce s ostny se pěstuje v jihovýchodní Asii. Je neskutečně lahodné, ale voní nevábně. Někomu páchne jako česnek a shnilá vajíčka dohromady, jinému jako zrající sýry. Turisté mívají zakázáno jej nosit do hotelů, taxíků či letadel.

Plod je opravdu velký a může vážit až několik kilogramů. Má silnou slupku žlutohnědé barvy. Dužina krémové konzistence je nažloutlá a obsahuje hnědá semena. Pražená chutnají jako oříšky. Obsahuje vitaminy A, B a C, draslík, vápník, železo, hořčík a další minerály. Údajně působí i jako přírodní afrodiziakum.

Dál si pochutnávejte na jahodách, lesních plodech, švestkách, jablkách a hruškách. A když vás přepadne chuť po něčem zvláštním, vyzkoušejte exotické ovoce. Rozmanitost je koření pestrého zdravého stravovacího plánu.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: