16. listopadu 2018
Kategorie: Zdraví

Ajurvédské masáže vedou k očistě celého těla a nastolení vnitřní rovnováhy

Ajurvédské masáže jako prevence i jako součást léčby mají nejen uvolňující účinky na lidský organismus ale mohou nastartovat i samoléčebné procesy kterým tělo rozumí a o které se neustále pokouší, tedy uvádět organismus do rovnováhy, stavu, který je mu původem vlastní.

Není to jen samotná masáž ale přístup k pacientovy, atmosféra při masáži, předchozí pohovor, použití vhodných olejů a sekvencí vhodných masáží v časovém horizontu. Ale nejdůležitější vůbec je, zda chce pacient na sobě pracovat, dodržovat doporučení a začít se o sebe starat. Je též nutné při práci s novým klientem minimálně tří návštěv v krátkém časovém intervalu z důvodů korekcí diagnostiky a doporučení dalších postupů pro regeneraci organismu.

Pamatujme, že dnešní tzv. civilizační choroby pramení z toho, že naše tělo i mysl přijímá více věcí než dokáže strávit a to každým okamžikem našeho žití. Jsme velcí ale  povrchní konzumenti. Díky navyklé povrchnosti, většinou nejsme schopni pochopit podstatu  a nevidíme další souvislosti a provázanosti  s dalšími skutečnostmi a situacemi. Soucit, láska, pokora a pozornost , smysluplná práce, plný prožitek současného okamžiku, to je to, co nedává prostor v našem mozku pro úzkost,strach a deprese.

Samoléčebné procesy při ájurvédské masáži

Ájurvédská vhodně zvolená dátá snéhan masáž na základě znalostí tridoš systému a zdravotního stavu klienta má v prvé řadě pozitivní dopad na tělo základní fyzické úrovně a poté s tím, jak se uvedou do rovnováhy hlubší fyzické úrovně (energetická a mentální) mohou pak začít fungovat úrovně jemno hmotné (záleží to však na průchodnosti oběhových tělesných kanálů v návaznostech na jednotlivé tělní tkáně) díky čemuž dochází k přenosu vědomí do systému čaker, které se takto získanou energií nabíjí, otáčí a stimulují do svých funkcí od fyzických až po mentální a jemno hmotné.

Níže uvedené masáže pochází z indického Rádžastánu. Při jejich pravidelných aplikacích a vhodných vzájemných kombinacích dle zdravotního stavu klienta a jeho konstituce, lze dosáhnout u tzv. civilizačních nemocí dnešní doby překvapivě silných dlouhodobých regeneračních účinků na těch nejhlubších úrovních  lidského organismu.

Lidé přicházející na ájurvédské masáže by měli být předem obeznámeni  s tím, že tyto masáže nejsou věcí konzumu ale přístupu. Tedy ne že jen zaplatím a dostanu uspokojení svých pocitů, svého ega a pokud možno ihned, tak jak to chodí v některých wellness centrech, kde se jedná o okamžitý pocit úlevy a následného uspokojení ale že díky hlubokým účinkům těchto masáží a to jak fyzickým tak energetickým i mentálním, dochází nejen k fyzickému uvolnění ale doslova k rozpouštění ega. Tělo se totiž na všech svých úrovních začne probouzet a to bolí jak fyzicky tak psychicky, (zvláště , máme-li v sobě hluboce zasutá nějaká traumata, nevyřešené vztahy nebo situace) v závislosti na tom, jak je nastaven náš práh vnímavosti.

Tento stav ať jej vnímáme vědomě či jen v podvědomí, může trvat den i týden. Proto by se tomuto samoléčebnému procesu probouzení do rovnovážného stavu měl nechat volný průchod (po dobu pravidelných terapií zklidnit všechny aktivity jak zájmové tak pracovní) s pokorným a radostným očekáváním bez hodnocení a porovnávání a uvědomováním si svých skutečných možností, závisejících jen a jen na nás.

Masáž nohou tibetskou miskou KAN SU

Procedura pomocí tibetské misky  je v ájurvédské a tibetské medicíně úspěšně praktikována tisíce let a vychází  z tradice používání kovů k léčebným účelům. Každý orgán má na ploskách nohou zastoupení jedním nebo více body. Působením na tyto body, tedy jejich aktivací, lze u příslušných tělesných orgánů vyvolat samoléčebný proces. Masáží působíme na regeneraci lymfatického systému, detoxikaci celého těla s posílením imunity, příznivě působí na otoky nohou, artrózu, roztroušenou sklerózu, poruchy krevního tlaku, zrakové problémy a mnoho dalších civilizačních chorob. Protože tato masáž posiluje imunitu je jako jedna z mála vhodná i při zánětlivých onemocněních, při menstruaci i při kardiovaskulárních problémech.

Ájurvédská lymfatická masáž hlavy ŠIROBJANG

Tato masáž je po širodhaře v ájurvédě  druhou nejúčinnější masáží vůbec, která působí i na jemno hmotné úrovni. Začíná se vždy v sedě, aby se zapojily svaly kolem páteře a podpořil stav sebeuvědomění.Při její opakované aplikaci, může dojít až k ovlivnění našich hluboko uložených paměťových vzorců, nejen karmických a genetických dispozic našeho chování ale též našich zpracovaných a vyhodnocených jak pozitivních, tak negativních životních zkušeností (ty ukládané negace zvětšují propast mezi tělem a myslí, dál od jednoty těla a vědomí)  a našich dispozic k nemocem a celkové vitalitě organismu.

Navozuje pocit lehkosti, uvolňuje též bloky v ramenním vazivu a na krční páteři (je to problém všech co pracují s počítačem, při stresových zaměstnáních  a u sportů při jednorázovém namáhání). Tato masáž má v Ájurvédské medicíně tisíciletou tradici a je uzpůsobena současným evropským podmínkám – je vhodná též u nervově labilních jedinců, působí podpůrně u léčby lupenky, astma, rakoviny, alergií, snížené imunity, poruch krevního oběhu, očních chorob, chorob stařecké demence včetně Parkinsona a dalších civilizačních chorob.

Celkově působí revitalizačně a ovlivňuje detoxikaci celého organismu. Doba trvání cca 1 hodina. Při masáži se používají ájurvédské léčivé oleje dle konstituce jednotlivce a jeho momentálního stavu.

Ájurvédská dáta snéhan záda a krční páteř

Tato masáž kromě pocitu lehkosti a uvolnění, rozpouští bloky po celém těle, (bloky –  to je stres ve fyzickém těle, působící takové napětí, že mechanismus podsystémů tří doš, jsou zpomalené až tak, že dle vlastností místa jejich působení, druhu činnosti a jejich způsobu pohybu, může například v podsystému, který působí na vlastnosti pohybu v těle směrem dolů, dojít k poruše způsobující chronickou zácpu, potíže s početím dítěte a mnohé další ) přirozeně roztahuje cévy a okysličuje mozek, startuje samoléčebné rovnovážné procesy díky technice,
při které se vyvíjejí krouživé bodové tlaky a tahy  s postupně vyvíjenou silou působení maséra na úpony svalů což vyvolává daleko větší efekt než hlazení a tahy po svalových vláknech.

Při tom však musí masér využívat a správně směrovat energii která prochází skrze něj na místa kde se právě provádí masáž. Je třeba vhodné používání olejů a balzámů dle konstituce masírovaného, hluboké vnitřní vnímavosti maséra vůči masírovanému .Ačkoliv se masáž provádí jen od oblasti kostrče po první obratle krční páteře , její účinky díky této technice a energetickému působení jsou celostní. Díky aktivaci nervových vláken v úponech a šlachách celý svalový systém dostává postupně přes mozek pokyny jak se uvést do původní rovnováhy kterou má v sobě od narození zakódovanou , pokud ovšem netrpí od narození trvalým degenerativními změnami.Takže v důsledku může mít tato masáž trvalejší účinky, než tak zvané fyzické rovnání kostního skeletu a natahování určitých stažených svalových partií.

Shirodara – „Nebeský obklad“ – nazývána také „masáž 3. oka“

Je považovaná za jeden z nejsilnějších dostupných léčebných prostředků protože doslova odzbrojuje nervový systém. Může při  opakování vyřešit i nejhlouběji uložené VASANY (jsou to touhy, které jsou v podstatě destrukční pro udržování rovnovážného stavu organismu)  v limbickém mozku a uvést do úplně nového stavu sebeuvědomění. Snižuje se rychlost metabolismu, zpomalují se mozkové vlny. Stav klidu je neporovnatelný s ostatníma technikami. Nervový systém se dostává do stavu hlubokého ticha.

Ajurvédský nepřetržitý tok léčivého oleje tekoucího na čelo a skalp je ojedinělou léčebnou terapií určenou k uvolnění duševního napětí a zklidňuje mysl. Stály rytmus tekoucího oleje působí povzbudivě na lidské smysly.

Účinky Shirodary – působí léčivě na cca. 80 nemocí:

  • Onemocnění krku, očí, uší, nosu
  • Podporuje krevní oběh
  • Zlepšuje paměť
  • Vyživuje vlasy a pokožku hlavy
  • Zpomaluje šedivění, podporuje růst vlasů
  • Zklidňuje organismus, odstraňuje stres a napětí
  • Léčí nespavost
  • Působí na civilizační nemoci

Při data snéhan masážích se používají dle druhu masáže a dle konstituce jednotlivce vhodné ájurvédské léčivé oleje a jejich směsi.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: