19. ledna 2022
Kategorie: Zdraví

Černý rybíz: zapomenutý poklad vesnických zahrádek

Nebylo dříve zahrádky, kde by nerostl alespoň jeden keřík černého rybízu, kterému babičky říkávaly černá meruzalka a děti zase smradlenka, protože jeho vůně není právě nejpříjemnější. Černý rybíz tvoří spolu s bílým a červeným trojici, bez které si zahradu nešlo představit, a také lidové léčitelství, kde hraje důležitou roli. Černý rybíz totiž obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů, antioxidantů, ale i antokyanů a polyfenolů, které blahodárně působí na lidský organismus. Proč ještě byste měli konzumovat hrst černých bobulí každý den?

Pro posílení imunitního systému

Kde je více céčka? V citrusových plodech nebo bobulích černého rybízu? Právě malé černé zahradní bobule obsahují vitamínu C nejvíce z běžně dostupného ovoce, ve 100 gramech se nachází 200-240 mg, což je pětinásobně více než v citrusech. Obranyschopnost organismu posilují také další obsažené vitamíny, jako jsou A, B5, B6, B1 nebo E. Černý rybíz je zároveň bohatý na rutin (vitamín P) a minerály, jako jsou železo, fosfor, draslík, zinek, hořčík a mangan.

Plody, listy i semínka

Jak černý rybíz konzumovat? Čerstvé plody se hodí do smoothie nebo je možné je svařit k snídani s ostatním ovocem a medem do ovesné kaše. Na čaj se používají nejčastěji sušené bobule nebo listy, ale připravit lze také infuzi z čerstvých. Neméně oblíbenou formou je olej ze semen z černého rybízu, který se používá na ekzematickou pokožku, psoriázu a lupénku nebo na ošetření suchých a poškozených vlasů. Olej nadto obsahuje kyselinu gama-linolenovou, která napomáhá zmírňovat záněty v těle, především svalů a kloubů, používá se proto při sportovních masážích.

Černý rybíz čistí krev, léčí střeva i záněty

Malé černé bobulky jsou doslova všelékem, už naši předci je používali v lidovém léčitelství na posílení imunity, při virových onemocněních a zánětech horních cest dýchacích. Černý rybíz má podle léčitelů antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky. Konzumací plodů lze předcházet stárnutí pokožky nebo vzniku rakoviny. Je pomocníkem při čištění krve, má vliv na snížení krevního tlaku, ale také na zdraví ledvin. Neméně důležitou roli hraje při trávicích a střevních obtížích nebo léčbě zánětů v těle.

Bobule na léčbu unavených očí

Černý rybíz obsahuje až čtyřnásobně více antioxidantů než borůvky, hrst bobulí denně pomáhá bojovat s šeroslepostí a zabraňuje zužování zorného pole u pacientů s glaukomem. Antioxidanty napomáhají zvýšit průtok krve do očí už dvě hodiny po konzumaci bobulí, proto by černý rybíz měli zařadit do jídelníčku všichni, kdo tráví dlouhý čas u počítače, tabletu nebo mobilního telefonu a trpí na unavené a suché oči.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: