09. října 2020
Kategorie: Zdraví

Choďte naboso, vaše chodidla vám za to poděkují

Plochá chodidla patří mezi typické civilizační neduhy. Většina obuvi, kterou nosíme, je totiž nezdravá, neboť naše boty stále častěji plní primárně roli estetickou. To se týká zejména dámských bot, u nichž bohužel jejich nositelky často nemají na výběr. Do společnosti je zkrátka třeba nosit obuv, která chodidlům neprospívá. A tak byste ve volném čase měli chodit ve zdravých botách, nebo ještě lépe naboso.

Chůze bez bot je přirozená, kromě toho je prospěšná hned v několika ohledech. Procházka naboso je například:

  • Nejlepší a nejlevnější reflexní masáž
  • Trénink pro váš celkový postoj a rovnováhu
  • Podle výzkumníků snižuje krevní tlak, uvolňuje napětí a odstraňuje stres i úzkost
  • Postará se vám o pedikúru – odstraňuje o odumřelé kožní buňky

V zimě i v létě

Nejčastěji samozřejmě chodíme naboso v létě, například na koupalištích či na pláži. Ale není důvod, proč se na bosou procházku nevydat také v zimě. Spíše naopak, rychlý několikaminutový pochod čerstvým sněhem může být příjemný i užitečný. Nebudete-li se zastavovat, aby vám chodidla nezačala omrzat, rozproudíte si krev, podpoříte krevní oběh a regeneraci. Nemáte-li možnost procházet se po čerstvém sněhu (přemrzlý není příliš pohodlný), chodidla si alespoň sprchujte studenou vodou.

Začínejte pomalu

Stejně jako kdekoli jinde, i tady platí, že nic se nesmí přehánět. Pokud jste se naposledy bez bot procházeli před lety a od té doby nosíte zásadně nepřirozenou obuv, která vaše chodidla svírá, nebo dokonce deformuje, začínejte pomalu a postupně. Nejlepší je chodit po písku, případně po trávníku. Naopak chůze naboso po dokonale rovném terénu, například po podlaze v místnostech nebo i po chodníku či silnici vašim chodidlům příliš nesvědčí. Jakmile získáte jistotu při chůzi po trávě, můžete zkusit procházku třeba po kamínkách, štěrku nebo jehličí v lese. A postupem času můžete prodlužovat vzdálenosti.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: