24. ledna 2020
Kategorie: Rodina

Co dělat, když chytré dítko nezapadá do kolektivu?

Po skončení rodičovské dovolené nastoupí většina dětí do mateřské školy a v průběhu dětského života změní kolektiv ještě několikrát. Děti všeobecně nemají rádi změny, některé je však snáší mnohem hůře. Zejména, když se od ostatních dětí něčím liší. Velmi nadané děti se stávají často terčem šikany, posměšků a ponižování, což jen jejich problémy s adaptací prohlubuje.

Jak odstrkované dítě poznat?

První třída bývá pro děti mnohdy psychicky náročná a často si ani nevšimnete, že ho něco trápí. Příznaků, jak poznat dítě, které se ve škole trápí je více. Jindy upovídané dítě začne být tišší, uzavřenější a na otázky, jak bylo ve škole, odpovídá jednoslabičně. Každá „hloupost“ ho rozpláče. Někdy dochází k pomočování. Dalším příznakem jsou bolesti bříška při ranním předávání dítěte do družiny nebo školy. Jinak chytré a nadané dítě začne ze školy nosit špatné známky. U dětí v pubertě může dojít k psychosomatickým potížím, migrénám, sebepoškozování, v extrémních případech k pokusu o sebevraždu. Kromě vyššího intelektu bývají odstrkované děti z nižších sociálních vrstev, fyzicky méně zdatné děti nebo děti dlouhodobě nemocné.

Co dělat, aby bylo dítě ve škole spokojené?

Mluvte s ním. I když neodpovídá nebo odsekává, nevzdávejte to a stále mluvte. Vyzvídejte každý den, co se dělo ve škole. Mladší děti uklidňují rituály. Snažte se s ním mluvit u společné večeře nebo po pohádce před spaním a dělejte to každý den. Snažte se zjistit všechny informace. Nebojte se zeptat i jeho nejbližších kamarádů. Děti bývají mnohdy více upovídané k jiným lidem než k vlastním rodičům. Spolupracujte se školou a družinou. Když navštěvuje nějaké kroužky, ptejte se i tam. Zapojte ho do společných činností. Podle některých odborníků pomáhá přestavění dětské pokoje podle přání dítěte.

Pokud se situace nezlepšuje, navštivte odborníka. Dítě se mu často svěří raději. Některé děti nechtějí trápit své rodiče a vše v sobě tutlají z lásky k nim.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: