30. dubna 2022
Kategorie: PR Tipy

Fakta potvrzují, že nápoje v PET lahvích jsou hlavně zlozvyk

Plastový odpad představuje celosvětový problém, a jak ukazuje praxe, zázračným řešením není ani recyklace. Představa, že vše, co poctivě vytřídíme do žlutých kontejnerů, najde svoje další využití, je totiž realitě dost vzdálená.

Zatímco v Evropské unii je 50% míra recyklace plastových obalů jen jedním z cílů do roku 2025, globálně se dnes recykluje jen 9 % plastů. Redukce plastového odpadu proto stále zůstává nejlepší a nejjednodušší možností, jak problém řešit. Začít můžeme například omezením konzumace nápojů balených v jednorázových PET lahvích. Právě obaly z nich se na celkovém množství plastového odpadu podílejí více než z poloviny. Jako inspiraci vám nabízíme několik faktů, které rozhodně stojí za zamyšlení a potvrzují, že nápoje v PET lahvích jsou především zlozvyk.

Čistou vodu opravdu kupovat nemusíte

Pokud žijete v České republice, je vysoce pravděpodobné, že kvalitní pitnou vodu máte k dispozici kdykoliv pouhým otočením vodovodního kohoutku. Stejně jako téměř 95 % všech obyvatel. Její kvalita je neustále monitorovaná v akreditovaných laboratořích, které u ní sledují více než sto parametrů.

Přesto obyčejnou čistou vodu stále nakupujeme v obchodech, a ne právě v zanedbatelném množství. Podle nedávného průzkumu značky SodaStream pravidelně nakupuje neperlivou vodu každý pátý dotázaný. Když k nim připočítáme dalších 30 % oslovených spotřebitelů, kteří si z obchodu v jednorázových PET lahvích nosí vodu sycenou, závěr je zarážející – více než polovina dotázaných nakupuje něco, co má k dispozici doma. Tedy tam, kde může navíc při používání kohoutkové vody čerstvost nápojů plně kontrolovat.

Bublinky si uděláte i doma

I když je čistá voda z hlediska složení ideálním řešením pitného režimu, rozhodují naše chuťové pohárky. Průzkum v tomto ohledu ukázal, že poměr milovníků „obyčejné“ vody a bublinek je celkem vyvážený. Až 43 % dotázaných potvrdilo, že ve svém pitném režimu preferují čistou neperlivou vodu. Zastánců čisté perlivé vody bylo 38 %, zbylých 18 % si potrpí na slazené nápoje. Nic to ale nemění na skutečnosti, že kvalitní a pestrý pitný režim si dokážeme zajistit v pohodlí domova.

Platí to i o zmíněné perlivé vodě, kterou si v neochucené i ochucené podobě můžeme připravit s výrobníkem perlivé vody. „Podle našich údajů vlastní výrobník perlivé vody SodaStream přibližně každá šestá česká domácnost. Naproti tomu je z výsledků našeho průzkumu zřejmé, že na poli osvěty je ještě hodně práce. Nehledě na nepohodlí a finanční náklady, které s nákupem balené vody souvisejí, ve hře je především budoucnost této planety,“ říká Michal Panis, produktový manažer značky SodaStream, a pokračuje: „Pokud průměrná rodina jen díky používání našeho výrobníku zredukuje během tří let odpad z PET lahví a plechovek o 2 500 kusů, představte si, kolik plastů bychom dokázali ušetřit, kdybychom to, co si umíme zajistit doma, nenakupovali vůbec.“

Opakované používání PET lahví není řešení

Ke spotřebě nápojů balených v jednorázových PET lahvích přispívá také potřeba zajistit si pitný režim mimo domov. Zatímco 53 % dotázaných si nápoje nosí s sebou z domu, zbývajících 47 % je ještě stále nakupuje. Zajímavé výsledky přinesly i odpovědi dotazovaných na otázku, jakou lahev na nápoje mimo domov používají. Až 45 % dotázaných přiznalo, že nápoj z domu si nosí v obyčejné PET lahvi. Ta se přitom na opakované použití nedoporučuje a po použití by měla být odevzdaná k recyklaci.

Jakékoliv poškození nebo jen obyčejná deformace stlačením totiž dokáže na stěnách takové lahve vytvořit mikro prasklinky, ve kterých se mohou hromadit bakterie. Lepším řešením jsou proto opakovaně použitelné lahve, vyrobené z plastových polymerů, jako jsou polypropylen a Tritan. Jsou odolné a zároveň lehčí než například skleněné. Při nákupu takovéto lahve je rovněž vhodné zkontrolovat, zda neobsahuje chemickou látku bisfenol A (BPA), u kterého byly při vyšších koncentracích potvrzeny negativní účinky na zdraví.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: