31. března 2023
Kategorie: Lifestyle

Funkční oblečení oceníte i na jaře. Víte, jak se o něj starat?

Šaty dělají člověka a to sportovní zase amatérské i profesionální milovníky zdravého pohybu. A je jedno, jaké roční období zrovna za okny panuje. Proto i v jarním období oceníte výhody a přednosti funkčního oblečení, ve kterém se nezpotíte a zároveň ani nezmrznete. Ovšem jen v případě, že o něj řádně a s láskou pečujete!

Funkční oblečení patří do pračky, ale s pravidly!

Nemusíte se bát, že byste funkční oblečení museli přepírat v ruce. Moderní pračky mají dokonce speciální programy i pro tento typ prádla a jsou k němu šetrné. Pokud takovou pračku nemáte, nevadí. Stačí zvolit šetrný program na vlnu či syntetiku. Zároveň však pračku nepřeplňujte – bohatě stačí poloviční plnění tak, aby nedocházelo k mechanickému opotřebení vašich funkčních svršků.

I když se vám to bude zdát zvláštní, speciální Merino materiál nemusíte prát tak často jako klasické prádlo. Díky tomu, že je vlna Merino přírodně antibakteriální, nepojímá zápach, ale naopak dokonale pojímá a následně uvolňuje vlhkost a pot. Častým praním byste naopak tuto její schopnost brzy zničili. Funkční oblečení z Merino vlny tak můžete bez újmy nosit i několik dní, vždy je však nutné nechat je vyvětrat.

Nezapomeňte na správný prací prostředek

Funkční oblečení nemůžete prát jen tak „v něčem“. Aby si zachovalo svou funkčnost a vlastnosti, pro které je tak oblíbené, je nutné zvolit správný prací prostředek. A to nejlépe na vlnu a syntetiku. Tento prací prostředek je jemný a obsahuje přírodní lanolin, který o vlákna dokonale pečuje.

Je tedy důležité důkladně číst informace výrobců a zvolit ten nejlepší. Na aviváž však rovnou zapomeňte. Aviváž totiž ničí vlastnosti funkčního oblečení, a to především jeho termoizolační schopnosti a vlastnosti, které umí odvádět vlhkost. Máte-li vhodný prací prostředek, nezapomeňte teplotu pračky zapnout ne více než na 40 stupňů Celsia, nejlépe na 30.

A co sušení funkčního oblečení?

Přirozené sušení na vzduchu je nejlepší volbou. Rovnou totiž můžete zapomenout na sušičku prádla. Vlákna by se mohla poškodit, a opět by oblečení neplnilo svou funkci. Navíc na čerstvém vzduchu schne funkční oblečení velmi rychle – rychleji než to klasické. Vyhnout obloukem byste se však měli ústřednímu topení či slunečním paprskům. Pokud byste byli v pokušení funkční oblečení žehlit, pak i na tento krok zapomeňte. Navíc dobrou zprávou je fakt, že funkční oblečení se nikdy nepomačká. Pokud s tím tedy budete zacházet tak, jak si zaslouží.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: