17. srpna 2021
Kategorie: Cestování

Jak se sbalit na dovolenou k moři?

Na dovolenou u moře čekáme celý rok. Jakmile se ale dovolená přiblíží, začínáme zmatkovat – co všechno zabalit s sebou? Nikdo totiž nechce cestovat se zbytečně velkým zavazadlem. Navíc, na letišti vám neodpustí žádné kilo. Na druhou stranu je nepříjemné, když v destinaci zjistíte, že vám něco chybí. V následujícím textu se podíváme na to, jak se sbalit na dovolenou k moři.

Jaké zavazadlo vybrat

Začneme tím nejdůležitějším – cestovní kufr. Vždy je lepší pořídit lehčí model, který je ale zároveň odolný proti poškození. Takový skořepinový kufr je sázka na jistotu. Nic se vám v něm nerozbije a zároveň se s ním snadno manipuluje. Na trhu je k dostání ve spoustě velikostí, a tak si snadno vyberete přesně takovou, jakou potřebujete. Kromě cestovního kufru se vyplatí zabalit také plátěnou tašku. Do ní si můžete dát deku, plavky a další věci, které budete na pláži potřebovat.

Šetřete prostor a vše si pěkně zorganizujte

Naučte se šetřit místo – vše pečlivě skládejte, můžete využít i kompresní pytle. Ty dokážou ušetřit místo až o 80 %. V obchodech s doplňky do domácnosti najdete také praktické organizéry do zavazadel. Mají tvar kostek a pomohou vám nejen vše pěkně utřídit, ale také rychle vybalit. Na místě je jednoduše strčíte do skříně nebo šuplíku a je to. Drogerii, parfémy a dekorativní kosmetiku si uschovejte do taštiček na zip, vše tak budete mít na jednom místě a hned po ruce.

Co si zabalit na dovolenou k moři: Základ, bez kterého se neobejdete

 • V první řadě myslete na ochranu proti slunci. Opalovací krém je naprostý základ – nenahradí ho žádné rostlinné oleje ani jogurt. Nezapomeňte ani na brýle proti slunci a pokrývku hlavy.
 • Z hygienických potřeb si zabalte kartáček na zuby, zubní pastu, šampón, kondicionér a mýdlo. Nebudete se tak muset starat o jejich shánění na místě.
 • Co se oblečení a bot týče, nezapomeňte na šaty s krátkým rukávem, kraťasy, sandálky, top na ramínka a tílka. A samozřejmě oblíbené pyžamo a zásobu spodního prádla.
 • A pokud rádi čtete, nezapomeňte si zabalit knížku nebo čtečku.

Přímo na pláži budete potřebovat také osušku. A pokud cestujete s dětmi, přibalte jim hračky. Ideálně nějaké, se kterými si mohou hrát v písku. Chystáte se potápět? Vezměte si i šnorchl a potápěčské brýle.

Myslete na zdraví

Respirátor a rouška se staly nezbytnou výbavou každého cestovatele. Mnohem důležitější jsou ale léky, ty na letišti seženete horko těžko. Kromě těch, které berete pravidelně, raději vezměte i nějaké na bolest a na zažívací obtíže. Doporučujeme přibalit také malou lékárničku s první pomocí a samozřejmě dezinfekci na ruce.

Osobní dokumenty a další nezbytnosti

Pas, občanský průkaz, bankovní kartu a kartičku pojištěnce byste měli mít vždy po ruce, ideálně v nějaké menší kabelce nebo ledvince. Skvělé jsou malé kapsičky na peníze a doklady, které si připnete pod triko přímo na tělo. Díky tomu máte jistotu, že vám je nikdo neukradne. Jste student? Zabalte i ISIC kartu. Díky ní získáte nárok na slevy nejen v muzeích, ale i v některých restauracích. Dále nezapomeňte na:

 • Sluchátka
 • Diář
 • Foťák
 • Adaptér
 • Nabíječku
 • Tablet nebo notebook
 • Lahev na vodu

Někdy se stane, že se zavazadlo při letu zatoulá a my dorazíme na ubytování dříve než náš kufr. Proto je dobré mít po ruce dobře vybavené příruční zavazadlo. Udělejte si z něj nouzovku, kam si dáte například bundu a další věci, které vám přijdou vhod právě v případě, že bude mít odbavený kufr zpoždění.

Bezpečí nadevše

Kromě všech věcí, které budete potřebovat, myslete i na vlastní bezpečí. Dejte kamarádce nebo kamarádovi vědět, kde přesně v jaký den budete. Cestovní dokumenty nikdy nedávejte z ruky, ani je nenechávejte jako zálohu např. v půjčovně se skútry. U sebe noste jen minimum hotovosti, dnes už se dá téměř všude platit kartou. Vždy je lepší být ostražitý než později litovat.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: