27. června 2016
Kategorie: Zdraví

Jak se zachovat při uštknutí od zmije?

I když patříme mezi země, v nichž se to jedovatými plazy nehemží, ani nás nemusí nezbytně minout takové docela obyčejné uštknutí od zmije.

Byť zmijí uštknutí pro zdravého dospělého člověka statisticky smrtelné není, neboť dávka jedu při jednom uštknutí nedosahuje smrtelného množství, je vhodné zavolat záchranku nebo vyhledat bezodkladně lékařskou pomoc.

Jak jed působí?

Zmijí jed rozkládá při proniknutí do krevního řečiště červené krvinky, brání srážení krve, částečně brání i jejímu okysličování a vyvolává mírnou obrnu svalstva. Na člověka pak toto působí především ve formě bolesti, otoku a mírného krvácení v místě uštknutí, vzniká bolest břicha, pocení a nevolnost, zrychluje se tep a namodrávají rty a obličej, posléze může dojít i ke vzniku šoku.

Co dělat a nedělat při uštknutí?

Mimo již zmíněného vyhledání lékařské pomoci je na místě zabránit zbytečnému pohybu uštknutého. Je zapotřebí sejmout z postižené oblasti vše, co by mohlo způsobit problémy při otoku. Místo uštknutí by mělo být sterilně zakryto. Končetina znehybněna a místo uštknutí by mělo být pokud možno, níže než srdce. Záhodno je zaznamenat si i čas uštknutí a případně i druh a velikost hada.

Nežádoucím je naopak zaškrcování končetiny a jiné omezování krevního oběhu nebo „babské“ rady typu vysávání, rozřezávání či vypalování rány, stejně jako ledování oteklého místa.

Při spatření zmije se pomalu a bez prudkých pohybů vzdalte. Zmije běžně neútočí na člověka. To se může však stát v případě, když se had cítí ohrožen.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: