07. září 2016
Kategorie: Zdraví

Jak probíhá darování plazmy?

Na rozdíl od darování krve se za dárcovství plazmy poskytuje finanční náhrada, to ale není hlavní důvod, proč lidé chodí plazmu darovat. I dobrý pocit z toho, že přispějeme k tomu, aby se z naší krevní plazmy mohly vyrábět léčiva pomáhající především při popáleninách, rakovině nebo špatné krevní srážlivosti, je naší odměnou.

Co předchází odběru plazmy?

Při první návštěvě darovacího centra plazmy vás na recepci zaregistrují a zeptají se, co jste den před odběrem a v den odběru jedli a kolik jste toho vypili (je nutné dodržovat kritéria požadovaná pro odběr plazmy). Alespoň den předem a v den, kdy se na odběr chystáte (bez objednání nechoďte), pijte dostatek tekutin, ale nic, co obsahuje kofein, a nejezte tučná jídla! Plazma by tak měla příliš tukových buněk a nedala by se dále zpracovat.

Poté obdržíte dotazník s pořadovým číslem, ve kterém vyplníte (pokud možno co nejpravdivěji, protože pokud zatajíte nějakou vážnou nemoc nebo jinou důležitou skutečnost, z plazmy se to rozhodně pozná) choroby a nemoci, které jste prodělali, operace, kterými jste si prošli, léky, které pravidelně užíváte, zda nadměrně pijete nebo jste v minulosti nadměrně pili alkohol nebo užívali drogy. Také se zjišťuje, zda jste nepřišli do styku s někým, kdo trpí infekčním nebo smrtelným onemocněním, a mnoho dalších podobných důležitých informací. Kritéria pro dárcovství plazmy jsou opravdu velmi přísná.

Když se dostanete na řadu, na recepci si vás zavolají do vyšetřovny, kde zjišťují tělesnou váhu, teplotu, tlak a při první návštěvě vám odeberou i trochu krve, aby zjistili, zda vůbec plazmu můžete darovat.

Jak probíhá odběr plazmy?

Pak chvíli čekáte, než si vás pozvou na odběrový sál, kde se usadíte do pohodlného lehátka a sestřička se zeptá, zda vám poloha lehátka vyhovuje. Následuje už jen to nejdůležitější, a to samotný odběr plazmy.

Sestřička nejdříve najde vhodnou žílu, do ní vpíchne silnější jehlu (Jehla na plazmu je o pár milimetrů silnější, než jehla na odběr krve, aby krev mohla proudit tam a zase zpět.), napojí na ni trubičku a zapne přístroj, který máte po pravém nebo po levém boku podle toho, kterou ruku si k odběru vyberete.

Samotný odběr trvá okolo třiceti minut. Ne každý je ovšem vůči odběru plně odolný a může se vám stát, že napoprvé budete mít tendenci omdlít. Už při prvním náznaku je vhodné zavolat na jakoukoliv ze sester, aby vám odběrové lehátko položila, protože tak se odběr snáší lépe.

Jestliže jste prošli celým procesem a už zbývá jen to, aby vám sestra po odběru ruku ovázala, máte vyhráno. Teď už vás jen čeká káva zdarma a finanční náhrada. Při prvním odběru dostáváte obvykle 200 Kč, při druhém 600 Kč a při každém dalším 400 Kč (jednotlivé kliniky na odběr plazmy mohou mít nastavené ceny různě).

Opakované dárcovství plazmy

Při druhé návštěvě pak obdržíte i průkazku dárce krve, kterou budete ukazovat vždy spolu s platným průkazem, např. občanský průkaz, řidičský průkaz či cestovní pas. Při každé návštěvě centra budete vyplňovat dotazník a projdete si lékařskou prohlídkou, aby vám byl změřen tlak a tělesná teplota.

Výhody dárcovství nespočívají tedy pouze ve finanční odměně a v dobrém pocitu, že můžete pomoci, ale v neposlední řadě máte i tu výhodu, že jste pravidelně vyšetřováni, a pokud byste trpěli nějakým vážným onemocněním či měli nějaké jiné zdravotní komplikace, včas se to dozvíte.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: