Jak vyrobit ozdobný „cikánský“ náhrdelník?
Každý jistě zná romantické představy básníků o svobodném a nespoutaném životě kočovných cikánů, křižujících ve svých barevných maringotkách tažených mohutnými strakatými koňmi zemi.
I krása potulných cikánek bývala pověstná, vzpomeňme třeba na Esmeraldu z Hugova románu „Chrám Matky Boží v Paříži“. Uhrančivá a volná, jako divoká klisna, jenž nikdy neponese postroj . Která žena by se jí nechtěla alespoň na chvíli podobat?
Díky našemu návodu na ozdobný náhrdelník se vám to může vyplnit!
Co budete potřebovat?
- Drátek o průměru cca 0,8mm (postříbřený, stříbrný, záleží na osobním vkusu)
- Stříbrné „penízky“ (používané na zdobení orientálních výrobků) – 9ks
- Kleštičky – s plochými hroty
- Kleštičky – štípací
- Kleštičky – s kulatými hroty Hřebík (cca 5mm)
Postup výroby náhrdelníku:
1) Začneme u tvoření samotného řetízku. Nejprve vezmeme drátek a pevně ho navíjíme na hřebík do tvaru spirály. Tím se nám vytvoří základ pro jednotlivé kroužky řetízku. Namotávání budeme muset zřejmě několikrát zopakovat, abychom měli dostatek kroužků na celý náhrdelník.
2) Když je „spirála“ hotova, sejmeme ji z hřebíku a štípacími kleštičkami nastříháme na jednotlivé kroužky a to tím způsobem, že postupně přestříháme závity v jedné linii s koncem drátu.
3) Nyní můžeme začít kroužky spojovat do řetízku. Vezmeme si kleštičky s plochými hroty a za jejich pomoci budeme nastříhané kroužky scelovat: kleštičkami opatrně rozevřeme kroužek do stran, aby se nepoškodil jeho kulatý tvar, a spojíme jej s dalším. Protože pracujeme bez pájky, spoj budeme muset vytvrdit, to znamená, že jeden konec očka necháme nepatrně přesahovat přes druhý a „plochými“ kleštičkami pevně přimáčkneme k sobě. Výsledné očko je jednolité a zavřené.
V přidávání kroužků pokračujeme tak dlouho, dokud řetízek nemá požadovanou délku náhrdelníku (délka záleží na osobním vkusu, nejlepší je když řetízek zůstane v dekoltu, ne příliš daleko od krku).
4) Když máme řetízek hotový, můžeme se pustit do zapínání. Zvolili jsme to nejjednodušší, které si lze vyrobit doma, není tudíž potřeba kupovat speciální zapínání v bižuterních komponentech. Vezmeme kleštičky s kulatými hroty a obtočíme kolem jednoho jejich hrotu drátek do tvaru slzy, průměr by měl zhruba odpovídat průměru oček v řetízku. V místě křížení drátku pomocí „plochých“ kleštiček kratší konec drátku ohneme do pravého úhlu směrem ven a cca po půl centimetru odštípneme.
Zapínání necháme 1 až 2 cm dlouhé, na druhém konci uděláme malé očko na spojení s řetízkem a opět odštípneme. Zapínání připevníme k řetízku stejným způsobem, jako jsme spojovali jednotlivá očka v řetízku.
5) Nyní můžeme přistoupit ke zdobení řetízku. Vezme stříbrné „penízky“ a každý opatříme jedním očkem, které uzavřeme a vytvrdíme.
6) Protože budeme penízky na řetízek připevňovat kaskádovitě, rozdělíme si je na několik hromádek, podle počtu oček, které k nim budeme přidávat. Na první hromádce bude penízků 6 a necháme je pouze s jedním očkem. Na druhé budou penízky dva a na každém budou očka tři. Poslední penízek opatříme pěti očky. Vezmeme do ruky řetízek a na střed připevníme penízek s pěti očky (tzn. že mezi penízkem a řetízkem bude oněch pět oček). Dále budeme upevňovat penízky od středu doprava, vždy v rozestupu pěti oček: penízek s jedním očkem, se třemi, s jedním a s jedním. Nalevo od středu celý potup zopakujeme. Penízky tedy máme podle počtu oček, na kterých visí, zleva doprava srovnané takto: 1, 1, 3, 1, 5, 1, 3, 1, 1.
7) Dílo je hotovo. Hotový náhrdelník můžeme vzít do práce, do společnosti, ale i třeba právě do divadla, ovšem jako dárek jistě také udělá radost.