Jaké zdraví prospěšné látky obsahuje ovoce?
Ovoce má pro zdraví člověka velký význam, protože obsahuje spoustu tělu prospěšných látek, které konzumací ovoce získáváme. Jaké to jsou především?
Sacharidy
Sacharidy jsou v plodech nejčastěji obsaženy ve formě glukózy (hroznový cukr), fruktózy (ovocný cukr) a sacharózy (řepný cukr). Ve zralém ovoci tvoří všechen cukr glukóza a fruktóza. Organické kyseliny jsou v našem ovoci nejvíce zastoupeny kyselinou jablečnou. V některých plodech hrušek převládá kyselina citrónová. V drobném ovoci převládá kyselina citrónová nad kyselinou jablečnou.
Třísloviny
Třísloviny způsobují svíravou chuť ovoce. Vlastní chuť plodu je ovlivněna vzájemným poměrem množství cukru, kyselin a tříslovin. Vyšší obsah tříslovin má brusinka, dříň, aronie a jeřáb. Vonné látky dávají plodům vůni. Jsou to estery kyselin, aldehydů a silic. Nejvíce vonných látek má maliník.
Minerální látky
Minerální látky se hojně, ale v různém zastoupení vyskytují téměř ve všech druzích ovoce. Jsou důležité pro život buňky tím, že umožňují rovnováhu iontů a acidobazickou a osmotickou rovnováhu lidském organismu.
Vitamíny
Vitamíny jsou obsaženy v jednotlivých druzích ovoce různě. Jejich obsah závisí na odrůdě, na klimatických a půdních a agrotechnických podmínkách, na stupu zralosti a velikosti plodů, na roční době, na způsobu uskladnění. Nejvíce vitamínů obsahuje černý rybíz a jahody, z tropického ovoce kvajáva a citrusy. Nejvyšší obsah karotenu (provitamínu A) mají meruňky a broskve, z tropického ovoce mango a papája.
Netradiční ovoce je na vitamín C i na provitamín A bohatší např. rakytník, dříň a růže dužnoplodá. Důležitý je i vzácný obsah vitamínu B hlavně ve vlašských ořeších, lískových oříšcích a mandlí. Významný je rovněž obsah vitamínu K a niacinu.
Bílkoviny
Bílkovin je v ovoci málo. Nejvíce jich obsahuje drobné ovoce (asi 1 %), nejméně jablka a hrušky (asi 0,4 %), obsah tuků je v ovoci nepatrný, zpravidla nepřesahuje 0,5% tuku. Pouze vlašské, lískové a pistáciové ořechy a mandle obsahují 50 – 67 % tuků.
Pektiny
Pektiny patří do skupiny makromolekulárních sacharidů. Jsou obsaženy nejenom v ovoci. Po stavební stránce pojí buněčné pletivo a zpevňují buněčnou tkáň. S pektinem také souvisí malý obsah methylalkoholu v ovocných šťávách a vínech. Působení enzymů pektasa na pektin se tento odštěpuje za vzniku pektinové kyseliny. Pektin slouží jako prostředek k rosolovatění ovocných šťáv. Nezralé ovoce má více pektinů, jehož důsledkem je zvýšený obsah methylalkoholu.
Škroby
Obsah škrobů, na rozdíl od jiných zemědělských plodin, je u ovoce nízký. U nezralých plodů (hrušky, jablka) je obsah podstatně vyšší. V období růstu plodů se zvětšuje na několik procent a při dozrávání klesne na řadově 1 %. Názorná souvislost mezi obsahem škrobu a cukrů je např. u banánu. V nezralém stavu mají až 60% škrobu. Při skladování se mění v sacharózu inventující se v jednoduché cukry (glukózu, fruktózu), takže při plné zralosti hodnota škrobů klesne zhruba na 1/4 a cukry dosáhnou zbytkové hodnoty původního obsahu škrobu.
Celková energetická hodnota ovoce je nízká, proto se ovoce úspěšně využívá při redukční dietě a při některých onemocněních. Průměrný obsah vody se v ovoci pohybuje v rozmezí 75 – 95 %.