31. března 2024
Kategorie: PR Tipy

Na víkend z ruchu metropole? Karlštejnsko je správný cíl!

Únik od každodenního stresu? Mikrodovolená je řešením na jarní období. Do léta daleko, ale přesto je potřeba si odpočinout a načerpat potřebné síly včetně duševních. Ideální je vyjet do přírody, ale kam? Nejbližší cíl, který se nachází jen pár kilometrů za hranicemi Prahy, je Chráněná krajinná oblast Český kras. Málokdo ví, že bujné listnaté lesy se nacházejí pouhých dvacet minut jízdy směrem na Plzeň. Jaké poklady tato lokalita skýtá a proč se nebudou nudit dospělí ani děti? Kromě přírody je totiž Karlštejnsko zaslíbené milovníkům turistiky i historie.

Podél klidné řeky i do kopců

Český kras se rozkládá od Prahy až po Beroun, přičemž je tvořený prvohorními usazeninami, zejména vápenci a břidlicemi. Vápencová skaliska se pnou nad Berounkou, podél které jsou příjemné cesty na procházky se psem i jízdu na kole. Pro ty, co si však raději dají do těla pořádnými túrami, se nabízí turistické trasy na vyhlídky Skála nebo směrem k lomům Velká a Malá Amerika. Oblast připomíná americký Grand Canyon, jistě tedy nepřekvapí, že je oblíbená zejména u českých i zahraničních filmařů.

Do doby Karla IV.

Jaký program naplánovat na další dny? Rozhodně v plánech nesmí chybět návštěva státního hradu Karlštejn, který je jako jeden z mála otevřený celoročně. Je středobodem celého regionu a v blízkosti příjemného ubytování v penzionu Karlštejn, který je ideální pro páry a rodiny s dětmi.

Zrekonstruované pokoje jsou prostorné, nechybí wifi nebo moderní televizní obrazovka, nadto se v přízemí nachází stylová restaurace s tradiční českou kuchyní. Cesta z penzionu na hrad trvá asi 20 minut, vstupenky na základní prohlídkový okruh je možné zakoupit předem na webových stránkách.

Za penězokazci do jeskyní

Dalším bodem, který rozhodně nesmí ve víkendovém harmonogramu scházet, je objevování Koněpruských jeskyní. Unikátní jeskynní systém patří mezi nejrozsáhlejší v Evropě. Hodinová prohlídka zahrnuje průchod třemi patry pod zemí a zdolání trasy dlouhé 620 metrů.

Největšími lákadly jsou jistě sintropády, opálové hvězdice i penězokazecká dílna. V jeskyních je stálá teplota okolo 10 stupňů, proto je vhodné se přiobléct. Od dubna do listopadu jsou Koněpruské jeskyně otevřené denně od 9 do 16 hodin, vstupenky je možné zakoupit předem, odpadne tak stres s čekáním ve frontě.

Dům přírody Českého krasu

Kam se vydat dále? Letošní novinkou je otevření Domu přírody Českého krasu zahrnující expozice o geologické, biologické a historické rozmanitosti této krajinné oblasti. Návštěvnické centrum je otevřené ve stejné hodiny jako Konpěpruské jeskyně a přibližuje paleontologická naleziště a místní faunu a floru, současně překvapí 3D modelem Koněpruských jeskyní. Následně je možné pokračovat na pěší geostezku nebo na některou z naučných stezek, které zpestřují aktivní turistiku zastaveními s informačními panely.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: