17. prosince 2022
Kategorie: PR Tipy

Odvodnění organismu

Nikdo nepochybuje o důležitosti vody pro naše tělo. Přesto však může docházet k tomu, že voda v těle nedostatečně cirkuluje a začne se hromadit. Zadržování vody v těle má mnoho nepříjemných důsledků. Vede třeba k otokům kloubů nebo prstů, pocitům nafouklého břicha nebo těžkých nohou. Co patří mezi příčiny zadržování vody v těle a jak si pomoci přírodní cestou?

Proč dochází k zadržování vody v těle?

Ne všichni mají se zadržováním vody v těle problémy. Na vzniku těchto problémů se totiž podílí spousta faktorů od těch genetických až po fyzickou aktivitu a výživu. Častěji problém se zavodněním trápí ženy. To však neznamená, že by proti němu byli muži zcela odolní.

Příčinami zadržování vody v těle mohou být vnější faktory, typicky například horké počasí. Neblahé stopy na vodní bilanci zanechá také nezdravá životospráva s nadměrným příjmem soli. Sůl totiž vodu v těle zadržuje. Nadměrné solení patří také mezi příčiny zvyšování krevního tlaku, které se rovněž může projevovat otoky. Nevhodný je ale i nadměrný příjem sacharidů. Z onemocnění mohou otoky předznamenávat například jaterní problémy, není proto dobré brát je na lehkou váhu.

Také hormony mají vliv na zadržování vody v těle. Zejména mnoho žen to pociťuje v průběhu menstruačního cyklu nebo v období blížícího se přechodu. Navíc zavodnění a otoky souvisí s prouděním lymfy v lymfatickém systému. Nedostatečná funkce lymfatického systému má pak místo mezi příčinami rozvoje celulitidy, která díky odlišnosti v uspořádání podkožního vaziva také trápí hlavně ženy. Na proudění lymfy má vliv kromě jiného i pohybová aktivita. Zdravý pohyb je proto nezbytnou součástí boje se zavodněním těla.

Potraviny podporující odvodnění

Že je vhodné pro odvodnění omezit solení a sacharidy v jídelníčku je zřejmé. S odvodněním ale dokážou pomoci také některé potraviny nebo koření, které jistě najdete ve své kuchyni. Například druhy zeleniny bohaté na silice odvodnění podporují. Které to jsou? Třeba obyčejný celer či petržel. S odvodněním pomůže také fenykl nebo libeček, který se používá jako koření do polévek. Z ovoce do svého jídelníčku během odvodňovací kúry zařaďte ty druhy, které jsou bohaté na minerál draslík například meruňky nebo banány.

Bylinky

Velkou práci při odvodňování organismu dovedou udělat bylinky, které podporují funkci ledvin a vylučování vody. Mezi takové patří třeba obyčejná kopřiva, která se výborně hodí na jarní detoxikační kúry. Nemusíte se omezovat jen na kopřivový čaj. Na jaře můžete mladé kopřivy použít i jako zeleninu a přidat je například do špenátu. Dalšími užitečnými bylinkami jsou bříza, pampeliška, pýr či přeslička. Kromě přípravy čaje můžete vyzkoušet například bylinné kapky nebo doplňky stravy, které obsahují koncentrované extrakty z těchto bylinek v kapslích. Stejně jako u mnohých dalších bylinek však i u bylinek a odvodnění organismu platí, že by se neměly používat dlouhodobě, je vhodné bylinky střídat.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: