07. července 2022
Kategorie: PR Tipy

Před stěhováním si sestavte itinerář

Stěhování do nového bydlení je většinou radost. Ale také velká starost. Je toho totiž opravdu hodně, na co nesmíme zapomenout před i po stěhování.

Dříve bylo běžné, že se člověk v jednom domě narodil, založil rodinu, vychoval děti a ve stejném domě také dožil. V současné době se nám tento postup podaří málokdy. Není výjimkou, že nás za život potká i více stěhování. Je to z mnoha různých důvodů. Můžeme se přemístit za prací či za partnerem.

 • Možná právě to partnerství nebo manželství má na zvyšování statistik ohledně stěhování největší vliv.
 • Stačí se zamyslet nad tím, že si jeden člověk najde za svůj život tři partnery.
 • Počet opuštěných a na druhou stranu zabydlených nemovitostí rapidně vzroste.
 • Možná také z toho důvodu je běžnou součástí mnoha nemovitostí i půjčka na bydlení

Rozhodně tedy není na škodu vědět, co zařídit, když se stěhujete do nového bydlení. Nejdůležitější budou úřady, které musíte informovat o změně trvalého bydliště. První z nich je městský nebo obecní úřad v místě, kde budete mít nový trvalý pobyt. Automaticky se tím ruší trvalý pobyt na předešlém místě.

 • Oznámení a přihlášení není nijak složité a na příslušném úřadu vám jistě ochotně poradí, jak na to.

Udělejte seznam

Dobrým krokem je sednout si a v klidu si sepsat všechny ostatní instituce, které budete z důvodu stěhování kontaktovat. Některé budou prioritní a některé počkají. Zavčasu vyřiďte vše potřebné s dodavateli energií. A to jak v místě stávajícím, tak i budoucím. Je třeba počítat s tím, že tyto instituce nebudou reagovat na změnu okamžitě.

 • Změnu adresy také musíte nahlásit poskytovateli internetového připojení.
 • Nový internet nemusíte zařizovat s velkým časovým předstihem.
 • Poskytovatelé internetu většinou reagují celkem pružně.

Adresu nového trvalého pobytu musí vědět také vaši lékaři. A to i přesto, že nebudete řešit žádnou změnu. Zapomenout nesmíte na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. V současné době má prakticky každý člověk zřízen běžný účet u některé banky. I ta musí o vašem přestěhování vědět. Stejně jako pojišťovny nebo spořitelny, u kterých máte uzavřené životní pojištění, úvěr nebo například stavební spoření.

 • Samozřejmostí je také nahlášení změny trvalého pobytu u svého zaměstnavatele.
 • A o i přesto, že jste podali výpověď.

Nostalgie nemá při stěhování co dělat

Na chvilku odbočíme od všech úřadů a institucí a zamyslíme se nad samotným stěhováním. Až budete připravovat své věci k převozu, možná se podivíte, kolik se jich třeba i za krátkou dobu nahromadilo. V žádném případě neberte vše s tím, že se vše přebere, až budete v novém domově. Je třeba vše roztřídit ještě před stěhováním.

 • Je vám líto něco vyhodit?
 • Tak to věnujte na charitu nebo můžete před domem zorganizovat svůj malý soukromý bleší trh.

Brát si s sebou do nového domova nepotřebnosti, poškozené věci nebo to, co už nenosíte, by vám přineslo ztrátu času i finančních prostředků. Při stěhování je každý kousek místa v autě zapotřebí.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: