20. dubna 2024
Kategorie: PR Tipy

Proč se Češi bojí investovat? A jaké jsou jejich nejoblíbenější investice?

Agentura Perfect Crowd provedla průzkum na reprezentativním vzorku 1072 dospělých uživatelů internetu, z něhož vyplývá, že obavy z podvodů a finančních ztrát představují nejčastější překážky pro investování mezi Čechy. Těsně za nimi pak následuje nedostatek financí.

Přirozené Reakce – Strach a Nejistota

Když byli účastníci vyzváni, aby spontánně uvedli hlavní důvody, proč se nehrnou do investic, nejčastěji zmiňovali riziko a strach (14 %), nejistotu ohledně výdělku (13 %), obavy z vysokých poplatků či neznalost daňového prostředí (7 %) a strach z podvodů či scamu (6 %).

Při výběru z nabízených odpovědí byla nejčastěji zmiňována obava z podvodů (43 %), ztráta financí (42 %) a nedostatek financí pro investice (30 %). Významná část respondentů také uvádí nedostatek informací o vhodných investičních příležitostech (27 %) a nejistotu ohledně správného subjektu či investiční platformě, kterému důvěřovat s penězi (20 %).

Do čeho Češi investují?

Češi nejčastěji využívají spořicí účet (56 %), penzijní spoření (42 %) a stavební spoření (27 %). Tyto tradiční formy spoření jsou stále populární a zajišťují vysokou míru jistoty a stabilního růstu prostředků.

Ovšem tyto produkty jsou extrémně konzervativní a jejich zhodnocení jen těžko překoná inflaci.Češi mají v tomto ohledu velmi rezervovaný vztah k riziku. Lákají je produkty, kde mají to své jisté. Na druhé straně lidé, kteří v Česku rádi riskují, tak většinou nemají za co investovat.

Nicméně, svět finančních produktů nabízí mnohem širší spektrum možností. Podílové fondy, které si získaly důvěru 17 % respondentů, poskytují možnost investovat do širokého portfolia cenných papírů s profesionálním řízením. Zde je nejčastější problém, že tyto produkty poskytují bankovní a finanční poradci, kteří na těchto produktech mají tučné provize a následně mají podílové fondy vysoké manažerské poplatky. Na základě toho je zhodnocení a využití složeného úročení značně omezené.

Investiční životní pojištění, které zaujalo 11 % účastníků průzkumu, kombinuje zabezpečení pro blízké s možností investovat. Opět se jedná o produkt, který využívá strach určité části populace a kombinuje s investicí. Může být vhodné jen pokud by vás vyřazení v práce výrazně ohrozilo.

Investování do nemovitostí (jiných než bydlení) je pro 10 % lidí atraktivní, ať už se jedná o komerční nebo průmyslové prostory. Zde máme dvě možnosti. Lidé si mohou nemovitost koupit po vlastní ose. Nebo na druhé straně mohou využít nějaký nemovitostní fond. Těch je v České republice celá řada. Většinou se jedná o konzervativnější zhodnocení a střednědobý a dlouhý horizont. Zde se můžete například podívat na Mint nemovitostí fond, který nabízí přibližně zhodnocení 5 % p.a. s investičním horizontem delším než 5 let. Nemovitostní fond Mint patří k těm nejlepším na našem trhu, což si můžete ověřit při srovnání zhodnocení v minulých letech.

Zlato a jiné drahé kovy (10 %) jsou považovány za stabilní investici v dobách ekonomické nejistoty. Zlato má ale velmi limitované zhodnocení. Dnes je možnost investovat do fyzického zlata nebo můžete klidně kupovat zlato v různých investičních platformách.

Termínované vklady (10 %) nabízejí relativně stabilní výnos s pevně stanovenou dobou investice.

Kryptoměny (9 %) a jednotlivé zahraniční akcie (9 %) představují rizikovější, avšak potenciálně výnosné investice. České akcie (7 %) mají své věrné stoupence, kteří vidí potenciál růstu na domácím trhu. Do všech těchto instrumentů můžete investovat skrze brokera nebo investiční aplikaci. V České republice jich působí desítky, ovšem buďte obezřetní a vyberte si nejlépe některého z prověřených brokerů jako je XTB. XTB je největší broker působící v ČR, který nabízí nulové poplatky za držení akcií. Také zde můžete nakoupit a držet celou řadu ETF, což je dle průzkumu populární investice u 5 % Čechů. Pokud máte volné prostředky na účtu brokera, tak je úročí stejně jako spořicí účet.

Závěrem můžeme říci, že jsou Češi velmi konzervativní. Slovy klasika, investování tu ještě nemá vybudovanou tradici, tak jako v západních zemích.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: