11. května 2018
Kategorie: Cestování

Turistika po Jižních Čechách

Pokud byste se náhodou ocitli v jihočeské Horní Plané a nebyli právě cyklistickými typy, nezoufejte. V této lokalitě se dá stejně dobře pohybovat i pěšky.

Člověk toho samozřejmě nikdy neujde tolik, kolik by toho býval byl ujel na kole, ale i tak lze dojít leckam.

Výlety na 5 km

Na výlet lze vyrazit třeba po Stifterově stezce, pojmenované po místním rodákovi, jenž se svým slovesným dílem stal známým. Tato řádově pětikilometrová trasa začíná u muzea Adalberta Stiftera v Horní Plané, kde si lze prohlédnout expozici věnovanou tomuto spisovateli. Pokračuje přes náměstí, až k lesoparku na Dobré Vodě s vyhlídkou na Šumavu a Lipno a se Stifterovou bronzovou sochou a kaplí Panny Marie Sedmibolestné. Odtud se pak dostanete na alpskou vyhlídku u vodárny z první republiky, odkud bylo za dobrého počasí možno vidět i Alpy. Dále tato stezka vede ke Stifterovu smrku, odkud se tento spisovatel kochávával pohledem na Horní Planou v dobách, kdy tato ještě Horní Planou nebyla, a ke Stifterovu buku mezi Horní Planou a Jelmem, odkud se lze rovněž pokochat krásami zdejší krajiny.

„Pěškobusem“ se ale můžete vydat třeba i z Horní Plané na Jenišov, kterážto bezmála pětikilometrová trasa je vhodnou i pro maminky s kočárky. Vyrazíte od hornoplánské radnice z kopce a pod kolejemi zabočíte na cyklostezku směrem na Jenišov, kde se můžete občerstvit v nejednom podniku a dítka „zaměstnat“ na dětském hřišti. Cestou se pak můžete vykoupat v jezeře či si zahrát tenis, pokochat se pohledem na zdejší „Tajvan“, jenž je ostrovem s přírodní rezervací, a sezónně se tu lze i saunit.

Stejně dlouhou a i pro stejné osoby vhodnou je i trasa vedoucí do zaniklé vsi Maňava. Vyráží se od hornoplánského infocentra vzhůru ke kostelu a dále směrem na Hodňov, ovšem již za dětským domovem se odbočí doleva a po cyklostezce pokračuje asi dva kilometry k rozcestníku ,,na Maňávce“ a stejnou cestou zpět. Na podzim pak lze spojit i příjemné s užitečným a cestou sbírat houby.

Výlet na 2 km

Osobám méně chodivým lze doporučit i trasu kratší, toliko dvoukilometrovou, Lesoparkem na Dobré Vodě, jež vede z hornoplánského náměstí kolem školy v Komenského ulici vzhůru do kopce, kolem hřbitova a letního kina až k už výše zmíněné soše A. Stiftera. Po návratu stejným směrem nebo alejí se můžete v Horní Plané občerstvit v nejedné místní hospůdce.

Výlet na 16 km

A osobám naopak chodivějším lze doporučit pro změnu trasu delší, šestnáctikilometrovou, na Zvonkovou. Vyráží se z hornoplánského náměstí k převozu, jímž se přepluje Lipno do Bližší Lhoty, a tam se pokračuje po turistické značce kolem Lhotského vrchu a Huťského lesa do bývalé osady Huťský Dvůr, odkud se jde asi půldruhého kilometru podél Schwarzenberského plavebního kanálu a pak přes zaniklou osadu Josefův Dvůr a Medvědí les až do Zadní Zvonkové. Zde si můžete prohlédnout třeba kostel sv. Jana Nepomuckého nebo Muzeum Zvonková/Glöckelberg. A odtud se pak pokračuje do Přední Zvonkové a Bližší Lhoty a převozem zase do Horní Plané.

Ať si vyberete kterýkoliv výlet, přejeme vám příjemnou cestu…

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: