24. května 2021
Kategorie: PR Tipy

Úklid pracoviště podle japonského sytému „5 S“

Japonský systém úklidu skrývající se pod pěti slůvky začínajícími na S se hodí pro jakékoli kancelářské nebo pracovní prostředí. Řídit se 5 S je navíc jednoduché a usnadní nejen úklid samotný, ale umožní zvýšit výkonnost a mentální aktivitu pracovníků vlivem čistého a dobře organizovaného prostředí. A co konkrétně se skrývá pod 5 japonskými slovíčky seiri, seiton, seiso, seiketsu a shitsuke?

1.    Třídění (seiri)

Základem je vytřídit na pracovišti vše nepotřebné a zbavit se toho. Může se jednat o archivní dokumenty, staré tiskoviny, prázdné tonerové kazety nebo nepoužívanou výpočetní techniku, na kterou se jen práší. Zahlcené pracoviště je synonymem nepořádku, ale podle Japonců má spojitost také se špatným myšlením, nedostatkem inovativních nápadů nebo chronickou únavou.

2.    Rozdělení (seiton)

Po odklizení všech neprospěšných věcí a přebytečného materiálu je na čase rozdělit prostor a mít po ruce vše, co naopak potřebujete setříděné podle důležitosti nebo potřeby. To zefektivní pracovní proces a ulehčí pracovní zatížení.

3.    Pravidelný úklid (seiso)

Úklid kanceláří v Praze sice zajistí renomovaná a osvědčená firma, včetně vynesení košů nebo hygienického servisu, ale důležité je, aby si také samotný zaměstnanec uklidil své osobní věci a udržoval každodenně takzvaně „čistý stůl“.

4.    Prioritizace (seiketsu)

Jaké jsou priority při udržení čistoty ve společné kanceláři? Není od věci nastavit jasně daná pravidla používání společných prostor, jako jsou kuchyňka, jídelna, toalety nebo šatny, která se mohou sepsat a viditelně vyvěsit pro informování všech kolegů.

5.    Sebedisciplína (shitsuke)

Co si budeme namlouvat, ale pravidla jsou jedna věc, ale jejich dodržování druhá. Bez vlastního přičinění nebude nikdy pracovní prostředí čisté a otevřené k novým výzvám, když nebudou samotní zaměstnanci chtít! Motivací je samotná čistota, ale také bezpečnost v post-covidové době. Bonusem systému „5 S“ pak mentální zdraví a vitalita!

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: