05. června 2024
Kategorie: Lifestyle

Zbavte se komárů přírodní cestou: Meduňka, máta, levandule a další rostliny, které vás ochrání

Léto je obdobím, kdy si užíváme teplé večery venku, ale také bohužel i časem, kdy nás trápí otravní komáři. Namísto chemických repelentů můžete sáhnout po přírodní ochraně – rostlinách, které komáry přirozeně odpuzují. Meduňka, máta, levandule a další bylinky vám pomohou vytvořit nejen krásnou zahradu, ale také vás ochrání před nepříjemnými štípanci.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka lékařská je známá svými uklidňujícími účinky a je často používána v čajích na nespavost nebo stres. Méně známou vlastností meduňky je její schopnost odpuzovat komáry. Její svěží citrusová vůně je pro komáry nepříjemná, což z ní činí ideální rostlinu pro ochranu proti tomuto hmyzu.

Meduňku můžete pěstovat jak v zahradě, tak i v květináčích na balkóně či parapetu. Je nenáročná na péči a dobře se jí daří na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Kromě repelentních vlastností ji můžete využít i v kuchyni nebo při přípravě osvěžujících letních nápojů.

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta je další skvělou volbou pro odpuzování komárů. Obsahuje mentol, který je pro komáry velmi nepříjemný. Máta peprná je nejen efektivním repelentem, ale také přidává zahradě krásný vzhled a osvěžující vůni.

Máta roste velmi rychle a může se stát invazivní, proto je nejlepší ji pěstovat v nádobách. Umístěte ji na slunné nebo polostinné místo a pravidelně zalévejte. Máta je také skvělá pro přípravu čajů, koktejlů a dalších kulinářských pokrmů.

Levandule (Lavandula angustifolia)

Levandule je známá svým krásným vzhledem a příjemnou vůní, která uklidňuje a pomáhá při relaxaci. Méně známá je její schopnost odpuzovat komáry a další hmyz. Silice obsažené v květech levandule působí jako přirozený repelent.

Levanduli můžete pěstovat jak v zahradě, tak v květináčích. Má ráda slunná a suchá místa s dobře propustnou půdou. Kromě repelentních vlastností můžete levanduli využít i při výrobě domácí kosmetiky, v kuchyni nebo jako dekoraci do interiéru.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn je další rostlinou, která může pomoci v boji proti komárům. Jeho aromatické listy obsahují oleje, které jsou pro komáry odpuzující. Navíc rozmarýn dodá vaší zahradě krásnou zelenou barvu a jeho vůně je pro člověka velmi příjemná.

Pěstování rozmarýnu je poměrně snadné. Má rád slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Můžete ho pěstovat jak v zahradě, tak v květináčích na balkóně. Rozmarýn je také skvělý v kuchyni jako koření do různých pokrmů.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka je nejen vynikající bylinka do kuchyně, ale také účinný repelent proti komárům. Její silná vůně je pro komáry velmi nepříjemná. Bazalka je ideální rostlinou pro pěstování v květináčích, které můžete umístit na parapet, balkón nebo terasu.

Bazalka má ráda slunná místa a pravidelnou zálivku. Pěstování bazalky je snadné a kromě ochrany proti komárům ji můžete využít v mnoha kulinářských receptech, od salátů po těstoviny.

Citronová tráva (Cymbopogon citratus)

Citronová tráva je oblíbená především v asijské kuchyni, ale má také vynikající repelentní vlastnosti. Obsahuje citronelol, který je účinný proti komárům. Citronová tráva je skvělou volbou pro pěstování na zahradě nebo v nádobách.

Citronová tráva potřebuje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Pěstování je poměrně snadné a kromě odpuzování komárů ji můžete využít v kuchyni pro přípravu exotických pokrmů.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: