11. června 2024
Kategorie: PR Tipy

Bechyně otevírá brány umění: Avantgarda, současnost a sochařský park

Renesanční zámek v Bechyni se stává platformou pro dialog svobody v umění. Během letní sezóny 2024 nabídne dvě výstavy, které provede návštěvníky sýpkou, zámkem i venkovním parkem. První z nich, Avantgarda z rodinné sbírky Stava, představí 133 děl od 41 umělců a ponoří do rozmanitosti avantgardních směrů 20. století. Druhá, Současné umění a Sochařský park, ve spolupráci s Galerií Continua, ukáže tvorbu pěti současných umělců a nabídne zamyšlení nad tématy absurdity, reality, umění v kontextu života a sociopolitických otázek.

Avantgarda: Cesta chronologickým průřezem

Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, kurátorsky připravená Nicole Stavou a Claudií Rajlich, otevírá exkluzivní sbírku rodiny Stava poprvé v ucelené expozici. Více než sto děl na třech patrech sýpky provede návštěvníky chronologicky od abstraktních směrů v Evropě, s důrazem na osobnosti jako Picasso a Kirchner, přes poválečný abstraktní obrat s Maxem Ackermannem a Julesem Bissierem, až po tvorbu Joana Miróa a Sergeho Poliakoffa. Výstava se dotkne i abstrakce v Itálii a Švýcarsku a představí díla tzv. „nových realistů“ jako César, Jean Tinguely a Arman. Závěrečnou částí bude reflexe umění v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.

Současné umění a Sochařský park: Dialog s realitou

Druhá výstava, Současné umění a Sochařský park, vzniká ve spolupráci s Galerií Continua a kurátorkou Nicole Stavou. Prezentuje pět umělců a čtyři instalace v exteriéru i interiéru zámku. Barevné kameny v instalaci Pétalos de Piedra Pascale Marthine Tayoua symbolizují mír a připomínají postkoloniální dědictví. V labyrintu z vlnitého kartonu a zrcadel od Michelangela Pistoletta se prolínají hra a zamyšlení nad životem. Svobodu projevu v dnešním umění zastupují díla Hanse Opa de Beecka, Nariho Warda a Jiřího Příhody.

Za kulturou do malebné krajiny

Umělecká sezóna na zámku Bechyně, tradice od roku 2021, otevírá prostor pro dialog o umění a kulturním dědictví. Zámek z 16. století v malebné krajině nad soutokem Lužnice a Smutné se stává ideálním místem pro setkávání a sdílení myšlenek. Kurátorka Nicole Stava, vedoucí rodinné firmy Panství Bechyně, spravuje kolekce starých mistrů, moderního a současného umění a nábytku. Spolupracuje s ní Claudia Rajlich, historička umění se zaměřením na moderní a současné umění. Galerie Continua, s níž se výstava spojuje, má za sebou 30 let zkušeností s prezentací umění a iniciuje projekty po celém světě.

Výstavy Avantgarda z rodinné sbírky Stava a Současné umění a Sochařský park budou na zámku Bechyně přístupné od 7. června do konce září 2024. Nabízí jedinečnou příležitost ponořit se do světa umění a zamyslet se nad tématy svobody, identity a významu umění v dnešní společnosti.

Zdroj/foto: Ondřej Slambora, resort-bechyne.cz/zamek

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: