11. srpna 2017
Kategorie: Gastronomie, Zdraví

Jak dodržovat zdravý pitný režim?

O pitném režimu už jsme toho asi všichni slyšeli spoustu. Každý ví, že káva a černý čaj nejsou vhodné, protože odvodňují, a že bychom měli vypít několik litrů tekutin denně. Připravili jsme pro vás pár zajímavých informací o pitném režimu, které možná neznáte.

  1. Naše ledviny prý nejvíce pracují od čtvrté hodiny ranní do sedmi hodin večer. V té době je tedy třeba vypít požadované množství tekutin.
  2. Nejlepší je samozřejmě čistá neperlivá neslazená voda, případně neslazený čaj – ovšem ne černý, protože ten vám tekutiny z těla naopak ještě naváže a odvede.
  3. Po sedmé hodině už bychom to s tekutinami neměli přehánět – maximálně 4 dl. A to i v případě, že jste „noční pták“ – ledviny mají svůj vlastní režim a je „jim jedno“, co děláte vy.

Obecně bychom denně měli vypít 3 litry tekutin, záleží však samozřejmě na typu postavy a také na stylu života. Pokud sportujete nebo fyzicky pracujete, budete muset pít více, abyste dohnali to, co tělo při námaze vypotí. A pokud vážíte 40 kilo „i s botama“, bude vám stačit tekutin méně. Vypít byste měli cca 4 dl na 10 kg váhy. Vážíte-li tedy 60 kilo, mělo by vašemu tělu stačit cca 2,5 litrů tekutin. Možná se vám vypití takového množství vody či čaje zdá nerealizovatelné, ale jakmile si budete chvíli pitný režim hlídat, tělo si zvykne a 2–3 litry denně vám nebudou dělat problém, protože si o ně tělo samo řekne.

Pokud si množství vypitých tekutin nejste schopni uhlídat („Copak já vím, kolik skleniček vody vypiju?“), je dobré si schovat nějakou velkou (1,5litrovou) PET láhev, naplnit ji vodou a postavit na stůl nebo někam, kde na ni vidíte. Když ji budete mít na očích, budete mít stále přehled.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: