15. května 2023
Kategorie: Lifestyle

Jak si vybrat rtěnku či make-up podle typu osobnosti?

Rtěnka – kosmetický produkt, který používá velká většina žen. Podle čeho si vybírají její barvu? Hledisek je celá řada. Může to být konkrétní outfit, styl líčení, sezona, denní doba, příležitost. Ideální je, volíte-li si rtěnku podle typu osobnosti – studený nebo teplý typ. U studených odstínů se nacházejí tóny modré a mezi barvami rtěnek hrají prim malinová, fialová nebo sytá vínová. Teplému tónu zase padnou rtěnky, které mají nádech do oranžova.

Jarní typ

Tento typ žen má pleť světlou, která se proměňuje do snědé. V podtónu můžeme spatřit barvu oranžovou nebo žlutou. Vlasy mají barvu střední blond, ve které prosvítají zlatavé a slaměné tóny. Oči mají barvu světle nebo sytě modrou, ale výjimkou není ani světlá hnědá. Rty mají barvu jemně červenou, světlejší. Make-up, stejně tak barva rtěnky, se pro tento typ hodí v jemných pastelových tónech.

Letní typ

Pleť má barvu lehce olivovou, v podtónu můžeme vidět modrou nebo zelenou, oči jsou šedé, hnědé nebo tmavě modré. Vlasy mají barvu blond nebo popelavou, ale také černou. Letnímu typu sluší světlé barevné tóny make-upu i rtěnky. Pokud se jedná o tmavší typ, ten si může dovolit i odstíny v barvě béžové. Pozor však na žlutý pigment.

Podzimní typ

Podzimní typ je charakteristický broskvovou nebo zlatavou barvou pleti, hůře se opaluje. V podtónu se pak objevuje barva červená, oranžová a žlutá – teplé barevné tóny. Tento typ oplývá větším množstvím pih. U barvy vlasů převládají zemité tóny tmavé hnědé, oříškové nebo rezavé. Rty mají nádech do oranžové. U make-upu je vhodné volit ne moc oranžové barvy.

Zimní typ

Vzhledem k tomu, že působí chladným dojmem, má pleť bílou s namodralým podtónem, oči světle modré, oříškově hnědé nebo tyrkysové. I rty působí modrým dojmem. Make-up by měl být světlejší. Rtěnka může být v odstínu růžovo-červeném.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: