18. března 2023
Kategorie: Gastronomie

Jak vybrat nejlepší kávovar?

Voňavý, lahodný šálek plný energie i relaxace zároveň – to je káva, které málokdo odolá. Ráno po probuzení, po obědě i odpoledne v kruhu rodiny – káva zkrátka lidi spojuje, nabíjí i uvolňuje. A pokud se vám nechce utrácet za předraženou kávu v kavárně, tak je pravý čas pořídit si kávovar, který vám umožní dopřát si kávu kdykoli budete mít chuť.

Podle čeho kávovar vybírat?

Je hned několik důležitých faktorů výběru, které vás přivedou k tomu nejlepšímu kávovaru, který bude právě pro vás a vaši rodinu ideální. Rozhodně si před nákupem dobře promyslete:

  • kolik za den vypijete šálků kávy. Jiný kávovar je totiž vhodný pro občasné pití kávy, jiný pro pravidelnou přípravu kávy pro více členů domácnosti
  • jakou kávu máte nejraději. Každý kávovar zvládne expresso, ne každý však dokáže dokonalé latte nebo cappuccino
  • kolik času chcete přípravě kávy věnovat. Pokud se chcete s přípravou kávy doslova mazlit je pro vás vhodnější jiný přístroj než pro ty, kteří chtějí být obslouženi skoro jako v kavárně
  • kolik času chcete věnovat údržbě kávovaru
  • jaký finanční obnos jste ochotni při nákupu kávovaru obětovat
  • kolik místa máte ve své kuchyni pro nový přístroj

Moka konvičky

Pokud do přístroje na přípravu kávy nechcete příliš investovat, s kávou si chcete pohrát a nechcete, aby vám kávovar zabral příliš místa, pak jsou moka konvičky či french press ideální volbou. Připravíte v nich sice menší množství kávy, káva však bude silná a aromatická. Pokud potřebujete více šálků kávy, neváhejte se poohlédnout po domácím kávovaru na přípravu filtrované kávy. Ty navíc umí udržet kávu neustále teplou.

Kávovar na kapsle

Tento kávovar je jakýmsi předělem mezi moka konvičkou a pákovými či automatickými kávovary. Je poměrně levný, snadný na ovládání, ale také údržbu. Je vhodný pro rychlou přípravu kávy, nákup kávových kapslí ale není nejlevnější. Myslet musíte i na to, kde kapsle skladovat. Pro milovníky klasické mleté kávy není nejvhodnější. Ocení jej nejvíce milovníci nejrůznějších druhů kávy s mlékem či mléčnou pěnou. A výrobci myslí i na děti – kávovar na kapsle zvládne i kakao či čaj. V nabídce najdete i znovu plnitelné kapsle, což je ekologické i ekonomické řešení.

Pákové kávovary

Ty jsou ideální pro všechny, kteří si chtějí s přípravou kávy pohrát, a také si zaexperimentovat. Vy sami totiž můžete ovlivnit výslednou chuť kávy. Záleží nejen na použité kávě, ale také na použitém množství, kvalitě namletí, samotném upěchování a podobně. Kvalitní pákový kávovar by měl umět vyvinout tlak minimálně 9 barů, a také zvládnout ohřát vodu na potřebnou teplotu. Pokud milujete i kávu s mlékem, pak si rozhodně vyberte model kávovaru s parní tryskou, která dokáže připravit dokonalou mléčnou pěnu. Tu navíc ocení i děti.

Automatické kávovary

Ty jsou absolutní lahůdkou pro všechny, kteří milují kávu z kvalitní kavárny, chtějí si ji ale vychutnat v rodinné atmosféře doma. Automatické kávovary totiž zvládnou připravit kávu absolutně sami. Vy jen musíte zmáčknout tlačítko, maximálně vyndat nádobu s mlékem z lednice. Jinak se káva připravuje zcela automaticky. Káva se sama namele – přesně dle zvolené intenzity a množství kávy. Upěchuje se, a také spaří. Kávovar dokáže sám odstranit i odpad. A po uvaření kávy se i sám propláchne. Samozřejmostí je pak informace o nutnosti odvápnění přístroje, což byste rozhodně neměli podcenit, a tak včas přístroji dopřát péči. Výhodou automatického kávovaru je i fakt, že zvládne připravit všechny typy kávy, a to i více šálků najednou. A připraví i nápoj do různých typů sklenic či šálků.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: