Při balení zásilek na pevnosti pásky záleží
Stahovací pásky pro zabalení zboží v kartonových krabicích či na paletách nejsou zrovna ten druh výrobku, na který se každý soustředí. Přesto cílem každého dodavatele či distributora je spokojenost zákazníka. Snaha, aby obdržel přesně to, co si objednal. Pokud tomu tak není, může být na vině špatně zabalené zboží.
Co vše je potřeba, aby k vám zboží dorazilo v nepoškozeném stavu? Existuje řada materiálů a příslušenství na balení a spojování produktů, aby byly dobře chráněny!
Vázací páska a její správná volba
Vázací pásky vybírejte hlavně podle toho, jaké balíky nebo palety s nimi budete páskovat. Vzhledem k tomu, že balení produktů se v průmyslu používá už celé roky, tak i balící páska se za tu dobu vyvíjela podobně jako vývoj balícího průmyslu jako takového. Nejlepší a nejpoužívanější jsou stále ocelové pásky nebo jejich plastové varianty. Každá z nich má však své výhody i nedostatky, takže je dobré určit, na jaké produkty je určena, předtím než s balením začnete. Kvalita se také může lišit podle dodavatele.
Ocel nebo plast
Zásadní rozdíl mezi plastovými a ocelovými páskami bude tedy záviset na typu spojovaných produktů. Pokud budete balit pouze klasické balíky, postačí Vám pravděpodobně PP páska.
Páskujete-li těžké zásilky nebo potřebujte připevňovat náklad na palety, doporučuje se použít PET pásky. K jejich uchycení se hodí ruční páskovače s automatickým utahováním, což výrazně urychlí práci.
Ocelové pásky se hodí pro nejnáročnější operace. Ocel má samozřejmě největší sílu v tahu, proto se jedná o velmi spolehlivý typ materiálu na balení. Využívá se především ke spojování produktů, které jsou ostré nebo horké. Nalezneme je v dřevařském či automobilovém průmyslu.
Nicméně právě na příkladu balení dřeva se dá krásně ilustrovat přechod od používání ocelových pásek k páskám polyetylenovým. Důvodem je elasticita neboli rozsah pásky. Spočívá ve schopnosti prodloužení, ze kterého se páska vrátí do původní podoby a neztratí svůj tvar. PET pásky snesou o něco menší hmotnosti, ale pevné jsou dost a elasticita je u nich důležitým faktorem.
Oproti tomu ocelové pásky nejsou schopny se více prodlužovat, ani vracet se do původního tvaru. Proto je u ocelové pásky pravděpodobnější, že dojde k jejímu opotřebení a přetržení či uvolnění při přepravě zboží. Zásilky pak mohou být nechráněné.
Stahovací pásky podle materiálu
Vázací pásky jsou určeny pro připevnění nákladu k paletě, pro uzavření a zpevnění zásilek nebo svázání balíků k sobě navzájem. Kterou pásku ovšem vybrat tak, aby vyhovovala potřebám Vaší firmy? Existují různé typy použitých materiálů vhodné pro ten který typ zboží. A k nim pochopitelně různé modely páskovacích strojů či odvíječů, za jejichž pomoci se zboží svazuje.
PP pásky se vyrábějí s polypropylenu a jsou pravděpodobně nejpoužívanější a také nejlevnější. Jsou vhodné zejména pro páskování balíků a lehkých nákladů na paletě. Oproti ostatním mají však nižší pevnost. Tento druh stahovacích pásek se hodí pro ruční páskování nebo do automatických páskovačů.
Tzv. PES pásky jsou textilní, vyrobené z polyesteru a doporučují se pro zboží s citlivějším povrchem kvůli své měkkosti. Proto se také hodí pro manuální páskovače ke spojování drátěnými sponami nebo jednoduchým svázáním. Jejich výhodou je elasticita, tudíž neztrácí napětí ani při mírné změně objemu vázaného zboží a mohou být použity i pro velmi těžké produkty. Dají se i snadno dotahovat.
U obou uvedených typů stahovacích pásek nehrozí riziko poranění.
Ocelové pásky se vyznačují vysokou pevností a odolností a jsou vhodné pro páskování velmi těžkých produktů například ve stavebním a dřevařském průmyslu. Nevýhodou těchto pásek je, že jednak hrozí riziko poranění a jednak také to, že po použití se nevrací do původního stavu. Z toho důvodu se i pro balení těžkých předmětů přistupuje k plastovému kompromisu nebo, chcete-li adekvátní náhradě.
Polyetylénové pásky (PET) mohou právě posloužit jako náhrada dražších pásek ocelových. Dají se bez problémů použít pro těžké produkty a palety. Spojují se svařením nebo za pomocí spon, a to buď opět za použití automatických páskovaček na palety nebo i při ručním páskování. Jsou univerzální, snesou velkou utahovací sílu a oproti ocelovým páskám jsou přibližně o 50 % levnější.
Balicí procesy je třeba předem promyslet. Je potřeba si uvědomit, jaký typ produktu potřebujete ochránit, a dle toho vybrat příslušné vybavení do vaší společnosti. Balicí techniku pokryje široká škála sortimentu na trhu od šetrného páskování a k němu vhodných přístrojů až po nejnáročnější balicí aplikace.