16. srpna 2021
Kategorie: Cestování

Připravte se na zimní dovolenou s předstihem!

Ať už patříte mezi lidi, co se již v létě těší na sníh, nebo si naopak užíváte teplých letních dnů a představa zimy vás opravdu neláká, je dobré se na zimní sportovní radovánky připravit v klidu a s předstihem. Ptáte se proč? Kromě toho, že se vyhnete přecpaným obchodům v prosinci, budete mít také jistotu, že seženete přesně to, co chcete a ve správné velikosti. Především minulý rok se kvůli pandemii a omezené možnosti cestování zájem o zimní sporty výrazně zvýšil, některé vybavení bylo opravdu nedostatkovým zbožím.

My vám dnes přinášíme tipy na nejoblíbenější zimní sporty a destinace, kam za nimi vyrazit.

Sjezdové lyžování

Brázdit upravené sjezdovky na carvingových lyžích je mezi českou populací nejoblíbenější zimní aktivitou. Na sjezdovkách můžete potkat děti již od tří let věku až po seniory.

I přesto, že v České republice nemáme úplně vysoké hory, lyžařských středisek tu máme opravdu hodně. Nejslavnějším lyžařským areálem v médiích je Špindlerův Mlýn, na sjezdovce na Černém Petru se jezdí i mezinárodní závody. S dětmi je vhodné vyrazit do rodinného skiareálu Lipno, kde je největší lyžařská škola v ČR. Nové sjezdovky a lanovky naleznete v lyžařském středisku na Klínovci, kde si najde své lyžař každé úrovně. Dalšími zajímavými místy jsou určitě Rokytnice nad Jizerou, Červená Voda v Orlických horách, Špičák na Šumavě, Dolní Morava, Chotouň nebo Andělská Hora.

Skialpinismus

Skialpy vám umožní užít si zimu z úplně nového úhlu pohledu. V posledních letech zájem o tento sport stoupá i v našich krajinách. Svoboda ve formě prošlapávání vlastních cest terénem, ale i nádherné výhledy na vrcholu za to určitě stojí. A ten pocit jízdy dolů z kopce, po tom, co jste si ho sami vyšlapali? K nezaplacení! Navíc vás nemusí trápit žádné fronty u lanovky. Pokud se chystáte tento sport teprve vyzkoušet, vybavení na skialpy si můžete půjčit v půjčovně a až podle toho, zda se vám tato aktivita zalíbí, si ho pořídit. Avšak varujeme vás, je to velice návykové a jak skialpy jednou zkusíte, nebudete mít nikdy dost.

České hory nabízejí mnoho zajímavých míst, kam na skialpy vyrazit. Své si najdou začátečníci i pokročilí. Hezké trasy naleznete v Krkonoších, Jeseníkách, v oblasti Králický Sněžník, Beskydech, Krušných horách i na Šumavě. Oblíbeným areálem je také Skialp nad Hrobem, kde je několik tratí na Bouřňáku a Pramenáči.

Běh na lyžích

Běžecké lyžování lze brát jako skvělý trénink, ale také jako pohodovou zimní zábavu, při které poznáte nová místa, užijete si čerstvého vzduchu, pokocháte se krásnými výhledy a ještě uděláte něco pro své tělo. Nejčastěji se setkáte s lyžemi na klasiku nebo lyžemi na skate. V posledních letech je však velmi oblíbený i tzv. backcountry touring, kdy objevujete nová místa mimo vyznačené trasy.

Běžkařské tratě naleznete téměř ve všech zákoutích Čech. Mnoho tras nabízí Šumava, Krušné hory, Brdy, Orlické hory, Jeseníky, Krkonoše, Rychlebské hory a Králický Sněžník nebo Beskydy.

Zimní turistika

Pokud je vaší nejoblíbenější aktivitou turistika a dobývání vrcholů po svých, ani v zimě se ji nemusíte vzdát. Dovolená na horách, kdy každý den poznáte novou část zasněžené krajiny pěšky určitě stojí za to. Výborným pomocníkem na zimních výpravách vám budou sněžnice, díky kterým se můžete vydat i terénem, kde je hodně navátého sněhu a nebudete se bořit.

Zajímavé výlety naleznete ve všech českých horách, každé mají co nabídnout. Své kouzlo má zimní výstup na Sněžku, Praděd, Lysou horu, ale také třeba Plechý, Oblík nebo Ostrý na Šumavě.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: