27. listopadu 2020
Kategorie: Cestování

Vydejte se prozkoumat moravské vinařské stezky, stojí za to

Zdá se, že příští sezona nebude zahraničnímu cestování příliš nakloněna. Naštěstí máme i v České republice místa, která stojí za to navštívit. A přestože se říká, že co Čech, to pivař, moravské vinařské stezky si užije každý.

Na Moravě totiž čeká více než tisíc kilometrů cyklostezek, skvělé víno, výborné lokální potraviny a vřelí lidé. Do regionu moravských vinařských stezek spadá tato oblast:

  • na severu ohraničená Brnem a Uherským Hradištěm, které je zároveň nejvýchodnější výspou
  • na jihu hranicemi s Rakouskem a Slovenskem
  • na západě linií spojující Moravský Krumlov a Znojmo

Pozor na alkohol v sedle

Přestože se na vinařských stezkách počítá s tím, že turisté budou místní víno ochutnávat, mějte na paměti, že cyklista je z hlediska zákona účastník silničního provozu. A to dokonce i na cyklostezce. Stejně jako za volantem, ani v sedle kola nesmíte být pod vlivem alkoholu. Policejní kontroly na cyklostezkách nejsou příliš časté, ale pokud na nějakou narazíte a nadýcháte, čeká vás tučná pokuta. Nehledě na to, že jízda na kole pod vlivem alkoholu pochopitelně není bezpečná ani pro vás, ani pro ostatní cyklisty a chodce či bruslaře, na které po cestě narazíte.

Akce po celý rok

Přestože tradičně se za vinařskou sezonu pokládá období mezi prvním burčákem a prvním mladým vínem, tedy v České republice tím svatomartinským, na moravských vinařských stezkách je pro vás připraven program prakticky po celý rok, snad kromě ledna a února. Ne snad proto, že by se v zimě na Moravě neholdovalo vínu, ale jednoduše proto, že zimní počasí cyklistice nepřeje.

Hlavní program proto obvykle začíná o Velikonocích, respektive na přelomu března a dubna, kdy můžete narazit na první dny otevřených sklepů a košty. Už v květnu se zde pořádají slavnosti doslova každý víkend a někdy i o všedních dnech. Sezona pochopitelně graduje o prázdninách a během burčákového období. Poslední velké události se konají na Silvestra.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: