23. června 2021
Kategorie: Rodina

Fyzický trest ničí duševní zdraví dětí, říkají psychologové

Pediatři a psychologové se shodují, že fyzický trest způsobuje velké škody na dítě, a to jak fyzicky, tak psychicky. Podle průzkumu před 25 lety 80% rodičů fyzicky trestalo své děti. V současné době tak činí 67%. I když se jejich počet snižuje, je před námi ještě dlouhá cesta.

Někteří lidé si nemyslí, že zneužívají své děti

Fyzické týrání může mít mnoho podob. Nejviditelnější formou trestu je plácnutí dětí rukou nebo předmětem, jako je opasek nebo hůl. Ale to není jediná forma. Mezi další typy fyzického týrání patří třesení dětí, tahání za vlasy, škrábání uší nebo nutkání, aby zůstaly v nepohodlné poloze.

Nucené činnosti, jako je vymývání úst, mytí rukou nebo násilné krmení něčeho, co odmítají jíst, jsou další ne tak zjevné činy fyzického týrání, na které mnoho lidí nemyslí.

Existují ale také nefyzické formy zneužívání. Patří mezi ně vyhrožování, ponižování, bagatelizace, vyděšení dítěte a křik. I když to navenek nemusí zanechat stopu, verbální týrání není pro děti o nic méně škodlivé.

Studie zjistili, že děti, které byly zneužívány ústně před dosažením věku 13 byla větší pravděpodobnost, že mají později příznaky deprese. Ani obecně vřelé vztahy mezi dětmi a rodiči nemohou těmto účinkům zabránit.

Tělesné tresty jsou nejčastější formou násilí

Za prvé porušuje základní lidská práva dítěte. Ale kromě toho jim to přímo škodí a zvyšuje riziko zranění. I „lehká“ forma fyzického trestu má velké riziko eskalace, protože rozzlobení rodiče se někdy neovládnou.

Bylo zjištěno, že týrané děti mají tendenci být v pozdějším životě agresivnější. Výprask vede ke všem stejným důsledkům, i jako závažnější formy fyzického týrání. Podle studie se jedná o nejběžnější formu fyzických trestů, kde je postiženo 54% dětí.

Kromě fyzické újmy také ničí duševní zdraví dítěte

Tyto důsledky zůstávají u dětí a následují je až do dospělosti. Mnoho studií prokázalo, že tělesné tresty mají drastický účinek na duševní zdraví, způsobují úzkost, depresi, nízkou sebeúctu, emoční nestabilitu a různé poruchy chování.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: