22. ledna 2021
Kategorie: Jak vyrobit

Jak si doma vyrobit zdravotně nezávadnou zubní pastu?

Kvalitní kosmetika a hygienické pomůcky jsou dnes opravdu drahé. Za zhruba desetinu jejich ceny sice v běžném supermarketu koupíme méně kvalitní alternativy, které sice splňují všechny zákonem stanovené normy, ale stejně nejsou pro vaše tělo zdaleka tak prospěšné. To se týká i zubních past. Naštěstí si zubní pastu může každý snadno a rychle připravit doma. Bez zbytečné chemie a navíc velmi levně. Dnes vám prozradíme, jak na to.

Zázrak jménem aktivní uhlí

Základem naší domácí pasty bude malý zázrak, který koupíte v každé lékárně či drogerii. Aktivní uhlí obvykle užíváte při průjmech a podobných obtížích. Ale aktivní uhlí nečistí jen střeva, vyčistí a vybělí také vaše zuby. Aktivní uhlí je totiž skvělým přirozeným adsorbentem. To znamená, že na sebe umí navázat nečistoty, které se vám na zubech usazují. A když si pak ústa po vyčištění vypláchnete, spolu s uhlím vyplivnete i všechno, co na vašich zubech nemá co dělat.

Pár dalších ingrediencí

Kromě jednoho dílu aktivního uhlí budete pro výrobu domácí zubní pasty potřebovat ještě tyto ingredience, které jsou také běžně k dostání:

  • Obyčejnou jedlou sodu (2 díly), která má abrazivní účinky. To znamená, že ze zubů „obrousí“ přilepené nečistoty, ale také třeba bakterie
  • Březový cukr neboli xylitol (2 díly). Ten koupíte v lékárnách či obchodech se zdravou výživou a má unikátní vlastnosti – umí totiž remineralizovat zubní sklovinu. Kromě toho má příjemnou nasládlou chuť a vaši pastu příjemně ochutí.
  • Kvalitní kokosový olej (4 díly). Kokosový olej má výrazné antibakteriální účinky, podporuje zdravé dásně a přirozeně bělí chrup.

Příprava je velmi jednoduchá. Všechny ingredience pečlivě rozmíchejte, až vznikne homogenní hmota bez hrudek. Tu byste měli skladovat ve skleněné dóze v chladu, nejlépe v ledničce. Pasty najednou nevyrábějte příliš, po čase by ztratila na účinnosti.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: