Nepodceňujte své psychické zdraví během karantény či lockdownu
V souvislosti s koronavirem se jakákoli forma sociální izolace prezentuje jako skvělé preventivní opatření. A rozhodně to není neoprávněně – pokud se nesetkáte s nakaženými osobami, těžko se můžete sami infikovat.
Dobrovolná či nedobrovolná karanténa však může mít negativní dopady na vaše psychické zdraví, jak dokládají zkušenosti ze všech zemí, kde lockdown a omezení vcházení trvalo delší dobu. Typické negativní dopady sociální izolace jsou:
- deprese a apatie
- ztráta chuti k jídlu
- zhoršení kvality spánku, nebo dokonce nespavost
- podrážděnost
Žijte i v izolaci
Díky moderním technologiím máme naštěstí možnost žít společensky, i když jsme ve skutečnosti odříznuti od světa. Ať už geograficky, například při plavbě na jachtě uprostřed oceánu, nebo právě domácí izolací. Odborníci doporučují nahradit sledování televize či surfování na internetu a další podobně pasivní aktivity nějakou formou virtuální interakce s ostatními lidmi.
Pokračujte ve svých koníčcích
Celé řadě koníčků se totiž můžete věnovat i prostřednictvím videokonferencí a dalších podobných online nástrojů. Virtuálně se dnes scházejí například knižní kluby, sběratelské kroužky, ale dokonce i rekreační sportovci. Ti si spolu v improvizovaných domácích podmínkách zacvičí, pokud to charakter jejich sportu dovoluje, nebo alespoň proberou novinky a výsledky svých profesionálních kolegů ze stejného odvětví.
Online dnes už probíhají také ochutnávky piv a degustace vína. Nápoje vám doručí kurýr a vy se ve smluveném čase připojíte k videokonferenci, kde nejprve promluví pořadatel či jiný znalec, ale během ochutnávky se do diskuze může zapojit každý. Také kina a některá divadla umožňují digitální návštěvu, po zhlédnutí představení se můžete ve virtuálním foyer pobavit s ostatními diváky o tom, jak se vám hra či film líbily. Online dnes samozřejmě probíhají i další aktivity.