30. dubna 2021
Kategorie: PR Tipy

Přečtěte si, jak zatočit s červotočem a ochránit nábytek před devastací

Malý, ale velmi vytrvalý. I tak lze definovat základní charakteristické vlastnosti zřejmě nejznámějšího zástupce dřevokazného hmyzu. Červotoč  – respektive jeho larvy – má ohromný apetit a s chutí se zakousne do takřka jakéhokoliv dřevěného nábytku, který mu vstoupí do cesty. A nejen do něj, v ohrožení jsou i krovy a trámy. Jak se nezvaného hosta zbavit a co udělat pro to, aby se jeho návštěva neopakovala?

Kde se červotoč vyskytuje a jak ho poznáte?

Červotoč je nenáročný a patří mezi nejčastější škůdce v nábytku. Za optimální podmínky k životu považuje dřevo o vlhkosti 10-80 %. Přítomnost larev poznáte poměrně snadno. Typickým znakem jsou dírky na povrch napadeného dřeva, případně malé hromádky dřevěného prachu v okolí. Pokud je zpozorujete, neodkládejte řešení problému na později – rozsah poškození může být mnohem větší, než se na první pohled jeví. Larvy červotoče mohou napáchat fatální škody a nábytek či jiný dřevěný prvek postupným vyhlodáváním chodbiček v podstatě zcela zlikvidovat.

Červotoče můžete dokonce slyšet. V naprostém tichu lze zaznamenat specifické chroupání a vrzání.

Jak se červotoče zbavit?

Možností, jak červotoče zlikvidovat, se nabízí rovnou několik. Usadil-li se v nábytku, okamžitě napadený kus odstavte od ostatních. Poté zjistěte rozsah poškození a rozhodněte se, zda má smysl nábytek zachraňovat.

Larvy červotoče spolehlivě zahubí vysoký a suchý mráz. Takové podmínky bohužel není možné nastolit jindy než v průběhu tuhé zimy. V rámci prevence je ovšem vhodné důkladně větrat – průvan dřevokaznému hmyzu vyloženě vadí.

Vraťme se k likvidaci. Zaručeným způsobem je injekční vstřikování chemických přípravků k hubení červotočů, které lze běžně pořídit v drogerii. Jedná se však o časově náročný a mnohdy komplikovaný proces, proto je vhodné oslovit odborníky. Ti vám pomohou také v případě, že se larvy červotoče vyskytli jinde než v nábytku. Profesionálové disponují např. technologií mikrovlnného záření, jejímž prostřednictvím škůdce doslova uvaří za živa. Následná ochrana dřeva by měla spočívat v aplikaci vhodně zvoleného nátěru.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: