01. června 2024
Kategorie: PR Tipy

Solární fototermické kolektory: Ekonomické řešení pro ohřev vody

Vytápění a ohřev vody tvoří značnou část energetických výdajů běžné domácnosti. Solární fototermické kolektory představují chytrou a ekologickou alternativu k tradičním metodám ohřevu vody, jako jsou tepelná čerpadla a elektřinou poháněné bojlery. Nabízí celoroční ohřev vody, možnost přitápění a ohřev bazénové vody, a to s nízkými investičními náklady a nenáročnou instalací. Navíc se jedná o státem podporovanou technologii s možností získání dotace.

Jak fungují solární fototermické kolektory?

Solární kolektory, známé také jako sluneční kolektory, se skládají z plochých panelů nebo trubic, které absorbují sluneční záření a přeměňují ho na tepelnou energii. Tato energie se předává teplonosné kapalině (obvykle nemrznoucí směsi) proudící uvnitř kolektoru. Kapalina je pak pomocí čerpadla vedena do výměníku tepla v zásobníku na vodu, kde ohřívá užitkovou vodu. Systém lze využít i pro přitápění domu.

Výhody solárních kolektorů:

  • Nízké provozní náklady: Solární kolektory dokážou ušetřit až 70 % výdajů na ohřev vody a 30 % na vytápění.
  • Státní dotace: Pořízení solárního termického systému je podporováno programem Nová zelená úsporám. Dotace na ohřev vody dosahuje až 45 000 Kč, na kombinaci ohřevu a vytápění až 60 000 Kč. Pro seniory a osoby s nízkými příjmy je k dispozici program NZÚ Light s dotací až 70 000 Kč.
  • Vysoká účinnost: Kolektory fungují i v zimě a za zhoršených světelných podmínek, jelikož absorbují i difuzní záření. Lze je instalovat i na střechy s nízkým sklonem nebo horší orientací ke slunci.
  • Nízká náročnost na údržbu: Stačí doplňovat nemrznoucí směs a jednou za dva roky nechat systém zkontrolovat.
  • Dlouhá životnost: Životnost kolektorů je desítky let.
  • Ekologická technologie: Solární energie je obnovitelný zdroj a šetří fosilní paliva.

Investice do solárních kolektorů se vám vrátí

Počáteční investice do solárních kolektorů se vám vrátí v podobě nízkých provozních nákladů a úspory energií. Navíc získáte dotaci od státu a přispějete k ochraně životního prostředí.

Solární kolektory Schlieger:

Společnost Schlieger nabízí moderní solární vakuové trubicové kolektory s technologií Heat Pipe, které se vyznačují vysokou účinností i v zimních měsících. Kolektory jsou odolné a s dlouhou životností.

Zajímá vás více? Kontaktujte Schlieger a dozvíte se více o solárních fototermických kolektorech a možnostech dotací.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: