08. srpna 2022
Kategorie: PR Tipy

Dešťová voda a možnosti jejího využití doma a na zahradě

Možností, jak částečně ulevit rozpočtu a ušetřit nějakou tu korunu, se nabízí poměrně dost. Mezi ty nejzajímavější patří využití dešťové vody. Ta je k dispozici zcela zdarma a může posloužit k rozličným účelům doma i na zahradě.

Kdo dešťovku zachytávat MUSÍ?

Pro některé lidi není hospodaření s dešťovou vodou volba, ale povinnost daná zákonem. V roce 2021 vešla v platnost novela, na jejímž základě musí majitelé novostaveb zachytávat dešťovku přímo na pozemku. Pořízení retenční nádrže se však vyplatí prakticky každému.

Jak lze využít dešťovou vodu na zahradě?

Díky dešťovce vyplýtváte na zahradě jen minimum kohoutkové vody – a možná už ji dokonce nebudete muset používat vůbec. Dešťová voda je pro obsah dusíku a optimální teplotu ideální na zalévání (navíc neobsahuje chlor ani soli, takže je k rostlinám šetrná), stejně dobře se hodí na mytí auta a v případě vody zachycené v podzemní nádrži můžete bez obav naplnit bazén.

Kde se dešťovka uplatní v domácnosti?

Pokud si pořídíte podzemní nádrž, která dešťovou vodu udrží v potřebné kvalitě, budete ji moct pomocí výkonného čerpadla nebo domácí vodárny přivést do domu. Jedinou podmínkou je vybudování samostatných rozvodů, aby nedošlo ke kontaminaci vodovodního řádu.

Jakmile budete mít hotovo, naskytne se vám hned několik možností, jak v domácnosti dešťovou vodu uplatnit. Například při splachování, které se na celkové denní spotřebě vody podílí cca z 30-40 %.

Ještě více však její vlastnosti (nízký obsah rozpuštěných nerostů) oceníte při praní. K pračce je mnohem šetrnější než výrazně tvrdší voda z vodovodního řádu.

A když dešťovou vodu adekvátně upravíte, budete ji moct bez obav používat i při sprchování a koupání.

V místech s největším ročním úhrnem srážek není problém nachytat tolik dešťové vody, aby pokryla zhruba polovinu spotřeby v domácnosti a veškerou spotřebu na zahradě.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: