Living history – minulost, která ožívá
Living history (LH), je aktivitou, která se snaží co nejvěrněji napodobit život v určité historické etapě. Nejedná se přitom pouze o rekonstrukci různých slavných bitev – v živé historii jde také o přiblížení skutečných podmínek každodenního života našich předků.
Historie je učitelkou života
Je až s podivem, kolik lidí v současnosti nezná dějiny. Přitom jde mnohem o víc než o pár význačných letopočtů. Z minulosti se totiž můžeme mnohému naučit. Ne nadarmo se říká, že kdo nezná historii, je odsouzený k tomu, aby si ji zopakoval. I proto vzniklo mnoho aktivit, které se snaží, aby dějiny nebyly zapomenuty a aby byly přístupné všem, kterým naše minulost není lhostejná. Cílem LH je tak co nejvěrnější historická věrnost postupů a užívaných předmětů.
Konkrétně sem tak spadá nejenom historický šerm, ale také řemeslná výroba, přesné repliky historických zbraní, dobové oblékání, kultura, náboženství a celkový sociální život lidí v dané éře. Výsledkem tak ve většině případů není konkrétní významná událost, ale simulace běžného života. LH je skvělým prostředkem, jak vzdělat veřejnost nebo se vymanit z dnešní uspěchané a stresující doby. Někdy jde i o to, experimenty potvrdit či vyvrátit spekulace o použitích předmětů, které se sice dochovaly, informace o jejich funkci či účelu ovšem nikoliv.
Při rekonstrukci bitev se používají dobové repliky zbraní a kostýmů.
Proč je natolik populární?
Oživlá historie má nejenom naučný charakter, ale také přináší radost a uspokojení všem, kteří milují historii a mají pocit, že se „narodili do špatné doby“. Zatímco se společnost celosvětově spíše soustřeďuje na konzum, materialismus a honbou za penězi, dočasný návrat do minulosti nabízí mnohým z nás únik z kolotoče plného stresu v přetechnizované době. Ponořit se do nějaké kapitoly dějin, pokusit se napodobit život v té době a na chvíli zapomenout na všechny starosti, popřípadě zjistit, jak žili naši předci – to bývají hlavní důvody, proč je LH natolik oblíbené.
Oživlou historii samozřejmě netvoří jen rekonstrukce bitev, historické slavnosti nebo tematické vesničky. Úzce s ní souvisí i obory, které se historií inspirují, avšak přidávají k ní prvky fantasy. Řeč je o LARPU či conech.
- LARP je v podstatě interaktivní hrou, kde hráči přijímají identitu vlastní vymyšlené postavy a v rámci imaginárního světa za ni hrají. LARP má většinou tematický daný rámec – v Česku se můžete setkat s mnoha bitvami z Pána prstenů, světem Gothicu nebo Harryho Pottera.
- Co se týče, conů, ty mají naopak pevně daný program a snaží se návštěvníkům co nejvíce přiblížit atmosféru daného filmového nebo herního světa. K tomu dopomáhají různé kulisy, hudební čísla, ale zejména kostýmy.
Kostýmy jsou autentické době.
Living history v České republice
Jestliže milujete atmosféru minulých dob, propracované kostýmy a souboje s přesnými replikami historických mečů, každoročně si můžete užít mnoho akcí, kde si přijdete na své.
- Mezi nejvýznačnější historické bitvy na našem území jistě patří Bitva tří Císařů, kde v čele stanul francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a František rakouský. Připomenout si ji můžete každý rok nedaleko jihomoravského Slavkova u Brna. Obdivovat napoleonské armády ve Slavkově lze také v srpnu při příležitosti výročí Napoleonových narozenin.
- Velkolepá středověká bitva se také každý rok strhává ve Vimperku. Bitva na Winterbergu se koná již 8. rokem a kromě ní zde uvidíte také turnaj, souboj v šermu a lidová řemesla.
- Skutečný středověký život můžete zažít na vlastní kůži v Archeoskanzenu Modrá, kde se vrátíte do dob Velké Moravy. Tento historický festival je spojen s velkou bitvou o Veligrad.
- V rámci LH je také možnost „setkat se“ s mnoha slavnými panovníky tváří v tvář a přiblížit si tak život u jejich dvora. Císařský den v Kadani připomíná návštěvu Karla IV. z roku 1367.
- Ve Znojmě zase v rámci Znojemského historického vinobraní můžete obdivovat příjezd Jana Lucemburského, který do tohoto města zavítal v roce 1327.
- Neméně slavné je i Karlštejnské vinobraní, které každoročně hostí císaře a krále Karla IV. s jeho ženou Eliškou Pomořanskou.
- Do dob husitů se snadno přenesete na festivalu Táborská setkání. Každý rok je zde k vidění Jan Žižka v doprovodu své mocné husitské armády.
Rekonstrukce bitvy u Slavkova, záznam z roku 2018.
Living history ve světě
Pokud si chcete vyrazit naplno užít historické slavnosti, nemusíte se omezovat pouze na Česko. Také v zahraničí se živé historii daří.
- Každý rok se v Anglii v Essexu pořádá Mezinárodní festival živé historie (International Living History Festival). Vychutnat si zde můžete tradiční život Britů a Sasů v 11. – 12. století.
- Jestliže dáváte přednost raději Vikingům a celé dobyvatelské éře, vydejte se do sousedního Polska na ostrov Wolin. V srpnu se zde koná velký Festival Slovanů a Vikingů. Součástí programu je velkolepá bitva a tradiční život kolem 8. století. Dechberoucí plavby na drakkarech jsou potom jen třešničkou na dortu.
- Vikingské festivaly jsou během letního období v plném proudu také v Norsku. Největším z nich je Olav Festival, kde se připomíná osud svatého Olafa, který zemřel v bitvě, když se snažil šířit křesťanství na území dnešní Skandinávie.
- Za historickými zážitky však nemusíte jezdit tak daleko. Pokud vás lákají naostřené bojové sekery Vikingů či meče Slovanů a Avarů, užít si je můžete každý rok na festivalu Utgard na Slovensku.
Záznam z polského festivalu Slovanů a Vikingů na ostrově Wolin.