27. listopadu 2021
Kategorie: PR Tipy

Turisty z USA vystřídali v Česku během pandemie cestovatelé z Ukrajiny a Ruska

I přes pokles zahraničních turistů přijíždějících do České republiky v souvislosti s pandemií COVID-19 počty zahraničních cestovatelů pozvolným tempem opět narůstají. Vyplývá to z dat travel-tech společnost Kiwi.com.

Podle nich se letos v porovnání s minulým rokem počet zahraničních turistů, kteří přiletěli s Kiwi.com, zvýšil o více než 38 %. Stejně tak se proměnila národnostní struktura příchozích návštěvníků, v roce 2019 navštěvovali Česko především turisté z USA, během posledních dvou let to byli naopak cestovatelé z východních zemí.

Při srovnání roku 2019, tedy období před vypuknutím pandemie, s rokem 2020, došlo v minulém roce k úbytku turistů o více než polovinu (53,15 %), letos toto číslo pokleslo o více než jednu třetinu (35,12 %). Naopak meziročně, tedy mezi lety 2020 a 2021,  došlo k nárůstu zahraničních návštěvníků o 38,48 %, oproti minulému roku je tedy trend rostoucí.

Zatímco v roce 2019 byli podle dat Kiwi.com nejčastějšími návštěvníky České republiky cestovatelé z USA, z Velké Británie, Španělé, Francouzi a Rusové, v roce 2020 Američany předběhli cestovatelé z Ukrajiny a Ruska, v letošním roce se v první pětici umístili také Izraelci a Italové.

“Počty zahraničních návštěvníků nadále zaostávají za čísly z roku 2019, nicméně můžeme potvrdit jejich pozvolný návrat během letošního roku. Předpokládáme, že za oživením stojí především rostoucí globální proočkovanost i mírnější omezení týkající se cestování. Pokud by tento trend pokračoval i nadále, můžeme v roce 2022 očekávat návrat na úroveň před vypuknutím pandemie, což podporuje také nedávné obnovení leteckého spojení mezi Evropu a USA. Aktuální čísla nově pozitivních případů však mohou zapříčinit zpomalení reaktivace mezinárodního cestovního ruchu,” říká Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com.

Zahraniční návštěvníci pro své cesty do České republiky preferují služby pražského letiště, které v průměru volí okolo 90 % všech zahraničních příchozí, následuje brněnské letiště, v letošním roce vzrostl zájem také o letiště v Pardubicích.

Průměrná doba pobytu cizinců u nás se také během poslední let proměnila. Obecně došlo k poklesu této doby během pandemie. Například Američané v roce 2019 strávili v Česku průměru více než deset dní, v letošním roce to byl již jen týden. Podobně jsou na tom také cestovatelé ze Španělska, kteří před vypuknutím pandemie strávili v Čechách v průměru více než pět dní, v roce 2021 se tato doba zkrátila na čtyři dny, stejně tak se zkrátila doba pobytu ruských cestovatelů ze sedmi na šest dnů.

Stejně jako se zkrátila doba pobytu zahraničních turistů se také zkrátila doba před samotnou rezervací letenky, v roce 2019 bylo více než 43 % cest návštěvníků České republiky rezervováno s více než měsíčním předstihem, zatímco v roce 2021 toto číslo kleslo na 23 %. Naopak rezervace uskutečněné 1-3 dny předem vzrostly z 13,5 % na 20,1 %.

Zdroj: kiwi.com

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: