13. května 2024
Kategorie: PR Tipy

Zlepšete produktivitu, posilte vztahy: Teambuilding v jedinečném prostředí sportovního hotelu

Teambuilding, to není jen volný čas s útratou na účet zaměstnavatele. Pokud jej správně uspořádáte, může vaší firmě přinést tolik benefitů, že se náklady na něj mnohonásobně vrátí. Jen je třeba vědět, jak na to.

Možná máte se slovem teambuilding spojeny také spíše negativní emoce. Vlastně by nebylo čemu se divit. Tuto firemní aktivitu realizuje spousta zaměstnavatelů, málokdo ale správně. Přitom na tom není skoro vůbec nic. Jen organizátor takové akce musí k celému programu přistoupit skutečně zodpovědně.

Asi jste si také už někde přečetli o přínosech teambuildingových akcí. Správně zorganizovaný teambuilding skutečně posiluje týmovou spolupráci, zvyšuje motivaci zaměstnanců, rozvíjí kreativitu a přináší inovace, zlepšuje pracovní prostředí a posiluje firemní kulturu a identitu, jak se píše v manažerských učebnicích. Pokud se ale podcení příprava, může vše dopadnout i zcela opačně.

Jak by měl správný teambuilding vypadat?

Jestli už se těšíte na recept jako na bábovku, zklameme vás. Každý tým má trochu jiné potřeby a každý tým sleduje trochu jiné cíle. Správný teambuilding tedy neuvaříte podle kuchařky, ale budete muset vložit spoustu vlastní invence.

Co platí takřka vždy, to je ideální časování takového teambuildingu. Taková akce se hodí vždy, když je před vaším týmem nová výzva. Může jít o úplně nový dlouhodobý úkol nebo o výraznou změnu v jeho složení. Právě toto jsou okamžiky, kdy je vhodné tmelit a spojovat.

Organizaci takového teambuildingu nechte zkušeným. Mít kvalitního facilitátora či instruktora může zásadně ovlivnit úspěch takové akce. Profesionální vedoucí může pomoci udržet aktivitu zaměřenou na cíle, řešit konflikty a podpořit pozitivní atmosféru.

A pak už se nemilosrdně blížíme k tomu, na čem řada teambuildingových akcí ztroskotá, a to je program. Dobrý teambuilding zahrnuje různorodé aktivity, které osloví různé typy lidí a udrží účastníky zapojené. To může zahrnovat outdoorové dobrodružné aktivity, týmové hry, sport, workshopy nebo i relaxační aktivity. Naprosto ideálním prostředím pro takovou akci jsou sporthotely. Ty bývají připravené na ubytování větší skupiny lidí a zároveň nabízejí širokou škálu vyžití. Týmové sporty, wellness, společenské aktivity, to vše obvykle sportovní hotely nabízejí.

Na závěr je třeba si uvědomit, že pro vedoucího teambuilding nekončí poslední snídaní. Na závěr je důležité provést jeho reflexi a vyhodnocení, a to nejlépe s celým týmem. Jen to všem jeho členům umožní porozumět tomu, co se naučili, a identifikovat oblasti, na kterých je třeba pracovat. V neposlední řadě to zabrání dojmu některých členů týmu, že šlo jen o volný čas bez dopadu do reálné práce. O to přece naopak na podobných akcích jde především.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: