28. srpna 2020
Kategorie: Bydlení, PR Tipy

Aby byla vaše sauna dokonalá: 6 tipů od profesionálů – 1. díl

Mít doma vlastní saunu je trefa do černého. Zvláště v době, kdy kolem nás řádí různé respirační nemoci a chřipky. Pro své zdraví a imunitní systém těžko můžete udělat něco lepšího, než se otužovat a pravidelně saunovat. Jak si chvíle v sauně ještě více zpříjemníte a relaxaci v dřevěné kabině povýšíte na obřad?

Tip 1 – Světlo, které umí léčit

Během saunování by mělo být v sauně přítmí, při plném světle si neodpočinete. Lékaři i návrháři saun doporučují pro relaxaci moderní barevné osvětlení – nejlépe formou nepřímého světla.

Barevné LED pásky s možností volby barevnosti v celém RGB spektru se instalují nejčastěji za zádové opěrky nebo na zadní hranu lavic. Takové vylepšení finské sauny je vidět na první pohled a jde o luxus, který si může dopřát každý.

Proceduře, kdy se nechává na lidský organismus svítit světlo různých barev, se říká chromoterapie a najdete ji i v mnoha lázeňských centrech. To, jakou má světlo barvu má totiž přímý vliv na to, jak se cítíme nebo jak reaguje náš organismus.

Tip 2 – Na saunových kamenech nešetřete

Saunové kameny se používají ze dvou důvodů. Umí akumulovat teplo a i po vypnutí kamen produkují sálavé teplo. Ale to hlavní je, že se dají během saunování polévat vodou. Z té vzniká vodní pára, která zvlhčuje vzduch v sauně a usnadňuje dýchání.

Rozhodně nepoužívejte místo pravých saunových kamenů obyčejné kameny z okolní přírody např. žulu. Popraskaly by a mohly by poškodit saunová kamna.

Pravidelně se o své saunové kameny starejte, protože se užíváním mění, praskají a drolí. Je to jejich normální vlastnost. Několikrát ročně je přeskládejte, malé kameny odstraňte a prach odsajte. Zhruba po dvou letech kameny nahraďte novými.

Pozor: Pokud máte obyčejná saunová kamna, můžete na ně saunové kameny umístit, ale jen opatrně a tolik, aby jejich váha nepoškodila topná tělesa v kamnech. Nikdy nepolévejte saunové kameny na kamnech, která k tomu nejsou určena! Pro polévání kamenů musíte mít speciální saunová kamna, která jsou k polévání vodou přizpůsobena.

Tip 3 – Hudba prosím!

Správně zvolená hudba dokáže s lidmi úplné divy. Klinické studie prokázaly, že určité typy pomalé hudby mají na lidské tělo tak zásadní vliv, že jejich poslech snižuje srdeční frekvenci a dokonce i krevní tlak. Vliv hudby na emoce známe jistě všichni.

Nikdo asi nebude mít chuť si v sauně pustit nějakou rockovou vypalovačku. Ale nakonec – pokud to je váš šálek kávy, proč ne. My ostatní si raději poslechneme příjemné relaxační a pomalé meditační tóny.

Říká se tomu muzikoterapie a jde o používání hudby k léčebným účelům. Hudba v sauně zní ze speciálních skrytých reproduktorů, kterým nevadí vlhko a vysoké teploty během saunování.

Jako zdroj hudby slouží buď klasický AUX vstup nebo Bluetooth rozhraní, takže si můžete ve svém mobilu vytvořit vlastní playlist jen pro saunování.

Další tipy pro vylepšení vaší sauny vám prozradíme v dalším díle našeho seriálu.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: