24. dubna 2019
Kategorie: PR Tipy

Prohlídka bytu. Na co je dobré se zeptat?

Uvažujete o koupi bytu? Nechcete zbytečně naletět? Co všechno by měl vědět zodpovědný kupující? Ano, zvažte důsledně všechny otázky, které by vás zajímaly. Hlavně se nebojte zeptat. Ptejte se, ptejte se, ptejte se. Žádná otázka není zbytečná. A to, ať se týká technického stavu, dispozic nemovitosti či právních věcí. Ale třeba i, že jste slyšeli, že se v okolí má stavět „prasečák“. Nezapomeňte také vždy požádat o patřičnou slevu. A hlavně, nenechte se unést a jednejte vždy s klidnou hlavou. Víme, z vlastních zkušeností, že kolikrát je to těžké.

Jak se chovat při prohlídce bytu?

Prodej bytů v Praze a nejen tam, má svá jasně daná specifika a samotná prohlídka je zásadním momentem v celém procesu. Konečně vidíte váš budoucí byt skutečně naživo. Ano, můžete být nadšeni na první pohled, ale zažít můžete i hořké zklamání, že byt nevypadá tak, jako na fotkách, anebo podle vašich představ.

Fotografie bytů bývají profesionálně zpracované.

Na samotnou prohlídku bytu je ale dobré se dopředu připravit. Zde je několik otázek, na které je záhodno znát odpovědi, ještě před samotnou prohlídkou. Když kupujete byt na inzerát, vždy se zeptejte na aktuální stav nemovitosti. Ne každý inzerát se zakládá na úplné pravdě. Proto telefonujte a zeptejte se důsledně na každý údaj z inzerátu. Volejte nejlépe z domova, v klidu a zapisujte si pečlivě odpovědi. Také si zjistěte, co obsahuje daná cena, abyste mohli jednat o slevě.

V případě novostaveb je koupě bytu jednodušší a podstupujete také menší rizika.

Důležité otázky, na které je dobré se zeptat:

  • Zeptejte se do jaké kategorie byt aktuálně spadá?

Možná se vám to zdá hloupé, ale z 2+kk se může lehce vyklubat pouhých 1+1.

  • Jaké příslušenství je součástí nemovitosti?

Zjistěte, jestli k bytu patří komora, garážové stání, parkovací stání, sklep, balkon, lodžie či terasa. A především, zdali je vše uvedeno v ceně.

  • Jaká je skutečná výměra celé bytové jednotky?

Ano, vždyť je to napsáno v inzerátu. Je ale součástí uvedené výměry například balkon? Nikdy nevíte!

  • Nezapomeňte se také zeptat na stav bytové jednotky?

Jak jsou na tom podlahy, elektrické rozvody či okna. A nezapomeňte také na typ vytápění.

  • Důležité je i vědět, v jakém patře se byt reálně nachází?

K dalším otázkám rozhodně patří, zdali je v domě výtah, jestli je dům po rekonstrukci a zdali je nemovitost zkolaudována jako bytová jednotka? Další důležitou otázkou je také, zda jde o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví a je-li vlastníkem soukromá nebo fyzická osoba? Ptejte se, zda patří k nemovitosti i přilehlý pozemek a také, jestli nemá nemovitost nějakou právní vadu? Zda byt není zadlužený či existuje fond oprav?

Než koupi bytu podepíšete, je důležité mít jasno ve všech vašich otázkách.

Nenechte se okouzlit prvním pohledem

Než začnete zkoumat detaily, projděte si letmo celý byt, zdali vám vyhovuje dispozičně. Prolétněte ho a získejte celkový dojem. Pak si důsledně prověřte jeho technický stav. Dívejte se především po prasklinách, které jsou často známkou technických problémů. Podívejte se, jestli v bytě nejsou plísně nebo do něj někde nezatéká. Poklepejte na kachličky v koupelně, nejsou-li duté a nezačnou brzy odpadávat. Zjistěte, v jakém stavu jsou nejen okna a podlahy, ale také kuchyňská linka a ostatní příslušenství. Zeptejte se na stav stoupaček, a kdy se naposledy měnily. Velmi důležité jsou také elektrické rozvody, a to nejen ty uvnitř bytu.

Toto se týká především starších bytů, u nemovitostí v novostavbách typu Kaskády Barrandov toto nebezpečí nehrozí. Nechte si vždy předložit celkovou dokumentaci, která k bytu náleží.

Rezidenční projekt Kaskády Barrandov nabízí kvalitní a moderní bydlení.

Před čím se mít při prohlídce na pozoru?

Je dobré si na počátku uvědomit, že realitní makléř není vaším nezávislým rádcem, ale jeho úkolem je vám nemovitost prodat, a to co nejdráže. Vždy se bude jednat o souboj. Není také dobré dávat najevo přemrštěné nadšení, protože se pak jedná špatně o možné slevě. Doporučujeme vám nedávat najevo své pocity a nepouštějte se s vaším partnerem ihned na místě do plánování, jak si byt s rodinou zařídíte. Tvařte se, že možná nemovitost koupíte, ale možná také ne.

Nepodepisujte rezervační smlouvu. Může se stát, že na vás bude realitní makléř tlačit, obzvlášť pokud pozná, že se vám nemovitost líbí. Dokud nemáte všechny potřebné informace, nenechejte se vyprovokovat k podpisu. Pokud se vám byt zalíbí, můžete se dostat do stresu, aby vám ho někdo nevyfoukl, ale to se většinou nestává.

Příznivější situace nastává, když byt kupujete přímo od developera v novostavbě, například některý z bytů, jež jsou součástí rezidenční projektu Prosek Park nebo dalších v široké nabídce Finep.

V nabídce developera FINEP najdete projekt Prosek Park, ale i další atraktivní nové byty a domy.

Přejeme vám při koupi bytu šťastnou ruku a snad vám těchto několik rad bude ku prospěchu. A ještě jednou opakujeme, vše si nechte dobře projít hlavou. Unáhlená rozhodnutí většinou nevedou ke spokojené koupi.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: