26. září 2020
Kategorie: Bydlení, PR Tipy

Aby byla vaše sauna dokonalá: 6 tipů od profesionálů – 2. díl

předchozím díle jsme probrali možnosti léčby pomocí světla, řekli jsme si o vlivu hudby na lidský organismus a prozradili jsme vám, jak často měnit saunové kameny a kdy je rozhodně nepoužívat. Pojďme se spolu podívat na další 3 tipy pro vylepšení vaší sauny a zpříjemnění vaší pohody během saunování. Tak, abyste si mohli užívat relaxaci v domácí sauně na maximum.

Tip 4 – bylinky a aromaterapie během každého saunování

Pozitivních účinků aromaterapie si nejvíce užijete právě v sauně. Použití vonných esencí je přitom nesmírně snadné. Stačí zvolit vůni, na kterou máte zrovna náladu a nakapat několik kapek vonné esence do vody v kalíšku zavěšeném nad saunovými kamny. Anebo do vědra s vodou, kterou používáte k polévání saunových kamenů.

Drobné mikročástice vonných esencí se vypařováním vody uvolňují do vzduchu. Za chvíli jich je plná sauna. Dýcháním se dostávají do lidského těla, kde postupně působí jejich antiseptické a desinfekční účinky.

Aromatické esence jsou skvělým pomocníkem proti nachlazení, rýmě a pomáhají i při léčbě horních cest dýchacích. Navíc dokáží různé druhy vůní navodit různou atmosféru. Jen zavřete oči a zkuste si představit, jak by se vám saunovalo s vůní:

  • Kořeněná máta
  • Horská borovice
  • Levandule
  • Meduňka s medem
  • anebo Cedr s vůní pomeranče a eukalyptu

Při nákupu vonných esencí vybírejte jen ty, které mají bezpečnostní list a jsou tedy určeny pro použití v sauně a neobsahují žádné škodlivé látky. Pořiďte si jich najednou více druhů a střídejte je. Občas se u vašeho dodavatele objeví i nové vůně, takže pravidelně nakoukněte na jeho e-shop.

Tip 5 – saunová metlička: lepší masáž jste nezažili!

Už jste slyšeli o metličkovém ceremoniálu? To se saunové metličky namáčejí ve vodě, sauna je plná páry a vy kolem slyšíte svistot větviček – to se pomocí nich rozhání pára a vzduch, který se tak rozhýbe, voní po jemném aroma a éterických olejích uvolněných z větviček.

Saunové metličky jsou usušené svazky větviček. Ty mohou být březové, dubové nebo z jehličnanů či v létě různé bylinky. Pokud se rozhodnete pořídit si vlastní metličky, musíte je trhat v přesně dané fázi měsíce, protože to rozhoduje, kolik vonných látek a energie bude ve větvičkách.

Pro běžného milovníka saunování je pak nejsnazší cestou k metličkám jejich koupě. Například neoblíbenější březové metličky můžete zakoupit zde.

Jemná masáž pomocí metliček rozproudí vaši krev, aroma a éterické oleje z nich se dostanou přímo do vaší pokožky a jejich vdechování má pozitivní vliv na krevní tlak. Silice z větviček a listů navíc pomáhají při dýchacích obtížích. A hlavně má tzv. metličkování dokonalé relaxační účinky.

Použité staré metličky neschraňujte. Podle pověry by se měly spálit, aby se zachoval koloběh energie v přírodě.

Tip 6 – aby byla vaše saunová kamna jako nová

Čas od času, v závislosti na frekvenci používání, je nutné vyměnit topné tyče v saunových kamnech. Důvodů pro výměnu může být mnoho. Jedním z nejčastějších bývá poškození nebo ohnutí tyče při vkládání nebo přerovnávání saunových kamenů.

Proto doporučujeme alespoň 3x za sezónu prohlédnout pečlivě všechny topné tyče u vašich kamen.

Náhradní topné tyče pak lze zakoupit u vašeho dodavatele kamen. Vybírejte je podle značky, konkrétního modelu nebo výkonu kamen. Výměnu pak zvládne zručný kutil sám, anebo požádejte o servisní zásah vašeho dodavatele.

Odměnou vám bude stabilní výkon a bezpečný provoz vašich saunových kamen.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: