22. června 2022
Kategorie: PR Tipy

Akvárium a světlo aneb jak na to

Otázka zní „jak osvětlit akvárium“? Pro toho, kdo přistupuje k věcem zodpovědně, není určitě lehké, při dnešním výběru osvětlení, vybrat to nejvhodnější. S výběrem pomůže náš článek, tak čtěte dál.

V prvé řadě si musíme uvědomit, pakliže máme rostlinné akvárium, jaký druh rostlin budeme pěstovat. Každé světlo má například jinou svítivost a co se týká vzhledu, tak i barevnost světla. Také je třeba upozornit na výšku vodního sloupce v akváriu. Světla prostě musí být tak akorát. Ovšem, kdo hledá univerzální recept, ten ho nenajde. Jestliže máme světla málo, rostliny nám chřadnou, ne-li hynou a naopak, když je světla přespříliš, začne se nám nekontrolovaně množit vodní řasa.

Světlo a rostliny v akváriu

Osvětlení pro akvária nám nahrazuje sluneční svit. Musíme zohlednit jak intenzitu osvětlení, tak délku doby svícení. V prvé řadě musíme při svícení upřednostnit rostlinky, které jsou na světlo náročnější. V dnešní době si již většina lidí pořizuje LED osvětlení. Má v podstatě oproti klasickým zářivkám, jen samé výhody. Jednou z výhod je možnost napojení stmívače (kontroléru) pro korigování intenzity osvětlení. Mezi další výhody patří také levný provoz, při dnešních cenách energie určitě podstatná výhoda. Nutno také podotknout, že LED osvětlení je čisté a jasné. Tak vidíme v akváriu sebemenší detaily. Vychytávkou dnešní světelné techniky je noční LED osvětlení, kdy nám takové světlo simuluje měsíční svit.

Jak již bylo řečeno, světlo je pro rostliny nezbytné. Rostliny přijímají světlo povrchem svých listů a provádějí fotosyntézu. Tu potřebují nejen rostliny ke svému zdravému růstu, ale fotosyntéza poskytuje rybám životodárný kyslík.

Světlo a jeho estetika v akváriu

Světlo nám samozřejmě dělá akvárium pěkným. Bílá barva, kterou většinou produkují zářivky, se v podstatě skládá se tří základních barev (červené, zelené a modré). Mixací těchto barev dosáhneme různé barvy světla. Je třeba si zvolit správné světlo, jelikož například červená barva nám nepomůže při vykreslení a celkovému vyniknutí rostlin.

Co se týká celkového vzhledu akvária, v neposlední řadě nám jej ovlivňuje také způsob nainstalování světla nad akváriem. Je tady možnost umístit světlo klasicky do krytu akvária, nebo pomocí speciálních držáků. Velice efektně také vypadá zavěšené světlo pomocí kitu přímo ze stropu.

V dnešní době se již prodejci snaží maximálně vyjít vstříc nakupujícím a vytvářejí na svých webových stránkách tzv. „akvapedie“, kdy se snaží poradit svým zákazníkům. A v našem případě například článkem „Jaké osvětlení vybrat pro Vaše akvárium“.

Pohledem do akvária relaxujeme, a proto se snažíme, aby bylo akvárium co nejkrásnější.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: