05. července 2023
Kategorie: PR Tipy

Ideální aktivity pro podporu psychomotorického rozvoje nejmenších

Jak zabavit nejmenší? To je otázka, kterou si kladou všechny zodpovědné ženy, které chtějí vychovat ze své ratolesti všímavé a chytré dítě. Po narození se může někomu zdát, že malé děti nepotřebují kromě přebalení a nakrmení nic víc, ale opak je pravdou. Hned od prvních dnů vyžaduje novorozeně blízkost matky a něžné doteky, těší jej mazlení. Nejinak je tomu v kojeneckém a batolecím věku. Jak dítku ještě projevit lásku, přitom u něj vzbudit zájem o učení něčeho nového? Společné hraní je ideální čas, jak posílit vzájemné pouto a podpořit jeho psychomotorický vývoj.

Rozvíjet smysly a učit se

Pro miminko je celým světem maminka, která s ním má nejbližší vztah. Den za dnem se novorozeně ale učí novým věcem a navazuje silnější kontakt se svým okolím. Díky tomu rozvíjí své smysly, později se přidává mluva v podobě několika málo slabik. Už po pár měsících se naučí děťátko otáčet, zvedat, sedat nebo chodit. Veškeré dovednosti se mohou podpořit vhodnými hrami, pro nejmenší jsou ideální hrací deky a podložky, aby se posílil jejich zájem o nové činnosti. Mezi další oblíbené aktivity maminek s kojenci patří jistě plavání v bazénu pro děti starší čtyř měsíců, kdy mohou procvičit svaly a posílit svou obranyschopnost.

Vodní hrátky doma

Co dělat, když je veřejný bazén daleko od domova nebo jsou plavecké kurzy pro nejmenší obsazené? Děťátko se může koupat též v domácí vaně, jen je nutné dodržovat bezpečnostní opatření v podobě neustálého dozoru. Současně se musí pečlivě měřit teplota vody v rozmezí 36 až 38 stupňů Celsia. Zapomenout se nesmí na nahřátou osušku, do které se miminko zabalí po koupání. Do vaničky se mohou vhodit různé gumové hračky, se kterými si může malý plavec hrát a postupně si zvykat na vodu jako takovou. V případě, že dítě reaguje pláčem, je vhodné s koupáním přestat a s vodními aktivitami posečkat.

Zpívání i angličtina z cédéčka

Malý muzikant nebo zpěvák? Hudba a rytmus zlepšují kognitivní funkce mozku, podle odborníků se muzikálnost navíc projevuje v pozdějším věku v lepší schopnosti naučit se cizí jazyky. A proč vlastně nezačít i s výukou angličtiny? Poslech písniček v mateřském nebo jiném jazyce stimuluje mozkové buňky a zlepšuje paměť. Hudba podporuje koncentraci a posiluje schopnost komunikovat.

Velmi vhodné jsou též pohybové aktivity, které využívají kombinaci různých fyzických aktivit, do kterých je zapojený rodič, a melodické hudby. Při těchto kurzech se tancuje, cvičí za pomoci říkanek a písniček. Stejným způsobem se může pracovat s miminkem i doma, stačí koupit cédéčko a společně trávit příjemné chvilky při poslechu líbivých melodií.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: