18. února 2022
Kategorie: PR Tipy

Jak zlepšit svou koncentraci?

Dnešní poněkud uspěchaná doba klade vysoké nároky na duševní výkon. Multitasking se stává téměř synonymem úspěchu. Neustálý tlak na zvýšení produktivity tlačí lidi do módu „stihnu to všechno a nejlépe ihned“.

Skutečná produktivita ovšem spočívá především v kvalitě. A pro kvalitně odvedenou práci je zapotřebí potrénovat dovednost koncentrace a schopnost hlubokého soustředění. V opačném případě se totiž vystavujete riziku, že vaše vynaložené úsilí nebude odpovídat výsledku.

Mozek s aplikacemi na pozadí

Máte dojem, že toho zase tolik neděláte? Váš mozek ale pracuje neúnavně i tehdy, kdy okolí nevěnujete záměrnou pozornost. Jedná se o takzvanou pasivní pozornost. Tahle superschopnost vašeho mozku se vyvíjela po tisíciletí. Mozek vyhodnocuje signály okolí a zpracovává je v podvědomí. Dělá to tak neustále. Dokonce i během spánku drží pohotovost a v případě ohrožení vás probudí.

Aktivní koncentrace

Tady přebírá kormidlo vaše vědomá mysl. Schopnost koncentrovat se už je aktivní proces řízený vůlí. Můžete začít trénovat.

Proč byste měli pracovat na vylepšení koncentrace? Třeba proto, že vám tahle schopnost přinese větší úspěchy při učení, v práci i v běžném mezilidském kontaktu. Máme pro vás pár tipů pro efektivní trénink.

  • Přizvěte na pomoc time management

Lépe se koncentrujete tehdy, když minimalizujete rušivé vlivy. K tomu vám pomůže rozvržení času na úseky vyhrazené pro práci, rodinu nebo zábavu. Každý člověk má jen 24 hodin denně. Existují však lidé, kteří tento čas využívají opravdu efektivně. Většinou jsou to ti, kteří dokážou dobře plánovat a své plány také dodržet.

Tento bod úzce souvisí s předchozím tipem. Plně se soustřeďte vždy jen na jeden úkol. Když budete svou pozornost tříštit mezi více činností, dosáhnete horších výsledků a práce vám zabere více času.

Odkládání nepříjemných činností může být lákavé. K dobrým výsledkům ovšem nepovede. Prokrastinace vás nakonec vždy dohoní, a vy tak sami sebe odsoudíte k časovému stresu. Lehký tlak spojený s hořícím termínem sice některým lidem pomáhá se zaměřit na dokončení úkolu. Pokud ale stres dosáhne kritické hodnoty, snižuje naopak efektivitu práce.

Koncentrace jako životní výhoda

Koncentrace se může stát vaší životní výhodou. Tím, co vám pomáhá předběhnout konkurenci. Když zapracujete na své schopnosti věnovat plnou pozornost úkolu, na kterém právě pracujete, vyhrajete. Nad ostatními i nad sebou.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: